Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Američané frakují, Evropané frkají
Zatímco Spojené státy zažívají doslova frakovací zlatou horečku, která dramaticky mění ceny plynu a celou energetiku, v Evropě zatím probíhá rozvláčná diskuse mezi horlivými odpůrci a stejně zarytými zastánci nové technologie. Názory vědců na frakování, tedy těžbu břidlicového plynu, se různí. Jedna skupina v ní vidí přílišná rizika spojená se znečišťováním podzemních vod a druhá naopak přínos pro energetický mix a snižování diskutovaných emisních plynů CO2. Všichni se ale shodují na tom, že je pole těžby břidlicového plynu málo prozkoumané a že Evropa má zejména v důsledku daleko větší hustoty osídlení úplně jiné podmínky než USA.
V Evropě platí za průkopníky v této oblasti Polsko a Velká Británie. Německo má odhadované zásoby okolo 13 biliónů kubíků, ale využívá pouhých 10% z nich. Na vině jsou politické a technické problémy. V Evropě se břidlicový plyn nachází hlouběji pod povrchem než v USA či v ostatních státech, kde břidlicový plyn postupně mění energetický mix země a zlevňuje cenu elektřiny, jako např. v Číně nebo Brazílii.
Hlavním problémem, který je důvodem pro zákaz frakování v některých zemích (např. Francii) je přísada chemikálií, které mohou znečistit životní prostředí, především pitnou vodu. Vrtací společnosti používají až 700 druhů různých přísad. Na km2 těžební plochy se použije 3 900 tun chemikálií. Podle odpůrce této technologie energetického specialisty Petera Hennickeho z Wuppertalského institutu pro klima, životní prostředí a energie (Wuppertal Institut), je frakování pouhým „rozšířením starého a již překonaného systému, který nepotřebujeme“. V Evropě si podle všeho na boom břidlicového plynu budeme muset ještě počkat.

Další informace:
Co je to frakování
Hydraulické štěpení neboli frakování je technologie těžby ropy a plynu z těžko dostupných vrstev. První rozsáhlé frakování začalo v roce 2006 v břidličném souvrství Bakken v americkém státě Severní Dakota. Technologie má tři základní prvky: 1) Až několik kilometrů hluboký kolmý vrt, který v roponosné vrstvě pokračuje vodorovnou, rovněž až několika kilometrovou linií. 2) Vypažení vrtu ocelí a betonem, které brání pronikání kapaliny z potrubí do okolí. 3) Vlastní těžba - do hornin hluboko pod povrchem se pod vysokým tlakem vhání kapalina. Tím se v nich otvírají trhliny, které se plní ropou a plynem a ty se pak dopravují na povrch. Frakovací kapalinu tvoří z 80,5% voda, z 19% tzv. propant, což je směs přírodního písku a keramiky, a 0,5% tvoří několik desítek chemikálií, z nichž mnohé jsou jedovaté. Brání růstu bakterií ve vrtu, snižují tření, zvyšují viskozitu atd. Hlavním rizikem technologie je nebezpečí kontaminace zdrojů pitné vody při samotné těžbě (k zatím poslednímu případu došlo v roce 2011 poblíž města Killdeer), problém představuje také likvidace použité kapaliny (recykluje se pouze 20%, zbytek se vtlačuje do vrtů hloubených nejméně 762 metrů pod zdroje pitné vody). Nezanedbatelné není ani to, že až 30% plynu, který se při těžbě uvolní, uniká z vrtu do ovzduší přímo nebo shoří při tzv. odplápolání vrtu.

Zdroje:
http://goo.gl/KG3Hm

http://goo.gl/BJysR

http://goo.gl/VNGm1

http://goo.gl/6AU30

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít