Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /17°C
Pondělí 22. 7.

Polojasno
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Betlémy, historické hračky a skleněné kuriozity
Nejvíce betlémů z nejrůznějších materiálů, včetně miniatur, tentokrát vystaví sběratelka Naděžda Parmová z Blanska (její sbírka čítá přes 530 kusů – s převahou papírových betlémů). Představíme autory patřící ke zlatému betlémářskému fondu - Marie Fischerová-Kvěchová, Jiří Knapovský, Milan Janáček, dále současné tvůrce jako Jarmila Haldová, Helena Horálková, Jaroslav Martínek, Tatjana Kulina nebo František Hruška (obraz K Ježíškovi, malovaný injekční stříkačkou). Nejstarší budou asi originály tlačených betlémů a malé betlémky reklamní. Převažují betlémy papírové, ale u miniatur jsou zastoupeny materiály jako sklo, keramika, kov, vosk a další.

Doplňují je solitérní kusy ze skromnějších sbírek nebo přímo od samotných tvůrců. Zajímavá bude kolekce historických betlémů z aukčního domu AAA Brno. Dále každoroční „klasika“ – betlémy perníkový, z vizovického pečiva, těstovinový nebo z kukuřičného šustí.

Letohrádkovským bonusem letošní výstavy je čerstvě vydaný – papírový – Starobrněnský betlém od oblíbené ilustrátorky Jany Moštkové. Tato betlémová novinka je vytvořena ze známých staveb vytvářejících pozadí pro narození Ježíška a také z osobností, které se ke Starému Brnu pojí (např. Eliška Rejčka, Raduit de Souches, Antonín Arnošt Mitrovský, Johann Gregor Mendel, Leoš Janáček) a sklánějí se nad jesličkami – před letohrádkem. Tento betlém je určený také k prodeji.

Pod bohatě nazdobenými stromečky najdete historické hračky ze sbírky manželů Pecháčkových z Rychnova nad Kněžnou. Nádherné domečky a pokojíčky pro panenky, kuchyňky, ve kterých se dalo skutečně vařit, zmenšené koloniály a cukrárna s pekárnou, chlapecké hračky, hry a houpací koně, medvědi a celé rodiny panenek vám určitě připomenou i vaše rozzářené dětské oči při rozbalování dárků. Letošní zajímavostí jsou originální miniatury z dílny Leopolda Heneše z Třebenic u Třebíče - středoevropského rekordmana, který vytváří umění „trpělivých lahví“. Tento zajímavý obor stavění v lahvi má třísetletou tradici a pan Heneš je jeho pokračovatelem. Na výstavě představí kuriózní předměty s vánoční a zimní tématikou, jak jinak, než šikovně vložené do nejrůznějších lahví, ale i žárovek. Výstavu doplní vánoční floristické dekorace, pryskyřicí vonící stromečky a historické vánoční ozdoby od 30. do 90. let 20. st.

Dospělí: 85 Kč, Senioři a studenti VŠ: 55 Kč, Studenti SŠ: 45 Kč, Děti ZŠ: 40 Kč, Děti MŠ: 20 Kč
 
Kontakt: Petr Lukas, tel.: 605 972 588, e-mail: letohradekbrno@seznam.cz ; www.letohradekbrno.cz

4. prosince 2015 - 10. ledna 2016; otevřeno 10 – 16 h., 
denně kromě pondělí a 24. 12., 31. 12., 1. 1.; 
25. a 26. 12.: 13 – 17 h. 
Výstava pod záštitou primátora statutárního města Brna ing. Petra Vokřála

Dnes je Sobota 20.07.2019
Dnes má svátek: Ilja
Zítra má svátek: Vítězslav
východ slunce 04:20
západ slunce 19:58
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít