Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /17°C
Pondělí 22. 7.

Polojasno
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Bilance monitoringu zahraničního tisku (červenec 2014)
Hlavními tématy německého a rakouského tisku v oblasti jaderné energetiky byla v červenci zejména jednání mezinárodního společenství s Iránem o jeho jaderném programu a přechod Německa na obnovitelné zdroje energie. Rakouské listy a weby se kromě toho velice obsáhle věnovaly tajfunům a zemětřesením v Japonsku a jejich vlivu na tamní jaderné elektrárny. Zároveň deníky obou zemí poměrně obsáhle referovaly také o procesu opětovného spouštění japonských jaderných elektráren.

V souvislosti s německým přechodem k bezjaderné energetice převládala zejména v německém tisku pozitivní hodnocení – obsáhle se např. psalo se o tom, že v 1. pololetí tohoto roku se obnovitelné zdroje staly nejdůležitějším zdrojem energie v Německu. Jaderné elektrárny vyprodukovaly v uplynulém půlroce o 2% méně energie než dřív a o své prvenství přišlo hnědé uhlí, které bylo nejdůležitějším zdrojem energie od roku 2007, kdy z první příčky sesadilo jadernou energii.

Média i nadále přinášela základní informace o vlivu energiewende na hospodaření energetických koncernů – švédský Vattenfall snížil v první polovině roku kvůli vytváření rezerv na likvidaci jaderných elektráren v Německu svůj zisk o čtyři miliardy švédských korun. Také rakouský Verbund informoval o poklesu svých zisků. V tomto případě ale je hlavním důvodem pokles výroby v plynových elektrárnách. Rakušané doufají, že až Německo odpojí jaderné elektrárny, mohlo by naopak dojít k obnovení jejich provozu.

Spíš ojedinělé bylo zveřejnění stanoviska Armina Grunwalda, profesora filozofie a etiky techniky na Universität Karlsruhe, který hodnotí odchod od jádra jako nešťastný krok s řadou negativních důsledků.

Rakouská média informovala o setkání premiéra České republiky Bohuslav Sobotka s dolnorakouským hejtmanem Erwinem Pröllem, na jehož pořadu byla i plánovaná výstavba uložiště jaderného odpadu, které se možná bude nacházet v blízkosti hranic s Dolním Rakouskem. V této souvislosti byl citován Rudi Anschober, hornorakouský zemský rada pro životní prostředí a energetiku, který prohlásil, že ačkoli česká vláda odmítla finančně podpořit rozšíření Temelína, Rakušané ve svém boji proti jaderné energetice ještě nemají vyhráno. Podle Anschobera by bylo velkým úspěchem, kdyby se podařilo zabránit zřízení úložiště radioaktivního odpadu v obci Boletice nedaleko hranic s Rakouskem.

Naopak podle převora Vyšebrodského kláštera Justina Perka, který poskytl obsáhlý rozhovor deníku Oberösterreichische Nachrichten, nehraje Temelín mezi lidmi v jižních Čechách žádnou roli, veřejnost mu nepřikládá nějaký zvláštní význam. Převor nicméně zároveň říká: „Češi se netají tím, že se jaderné energetiky nebojí, což je možná hloupé“.

Všechny rakouské deníky referovaly o neplánované odstávce druhého bloku ETE v důsledku poruchy vodního čerpadla.

Klíčová slova Temelín, ČEZ, Dukovany a jaderná energetika byla ve sledovaných rakouských a německých médiích zaznamenána v 81 článcích.

Dnes je Sobota 20.07.2019
Dnes má svátek: Ilja
Zítra má svátek: Vítězslav
východ slunce 04:20
západ slunce 19:58
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít