Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Bilance monitoringu zahraničního tisku (leden 2015)
Klíčová slova Temelín, ČEZ, Dukovany, jaderná energetika, výroba radionuklidů a radioaktivní odpady byla ve sledovaných rakouských a německých médiích zaznamenána ve 102 článcích.

V průběhu měsíce ledna věnovala média pozornost hned několika událostem, které naznačují další možný vývoj energetické politiky v zemích Evropské unie.

Rozhlasové vystoupení francouzského prezidenta Françoise Hollandeho potvrdilo, že Francie počítá se snížením výroby energie z jádra do roku 2025 ze stávajících cca 75% o jednu třetinu. Tento krok si vyžádá uzavření některých jaderných elektráren. Státy, jež s Francií sousedí v okolí města Basel, vyvíjejí tlak na francouzskou vládu, aby jako první uzavřela nejstarší francouzskou JE Fessenheim. Francie dala zároveň najevo, že do budoucna s výrobou jaderné energie počítá. Uvažuje o modernizaci některých stávajících jaderných elektráren a v roce 2017 má ve Flamanville zahájit provoz evropský tlakovodní reaktor EPR. Po teroristickém útoku na pařížskou redakci listu Charlie Hebdo povolala vláda na ochranu strategických míst a jaderných zařízení armádu. Některá média si všímají možné souvislosti s nevyjasněnými přelety dronů.

Proti projaderným snahám zemí EU vystoupilo Rakousko. U Soudního dvora EU podalo žalobu proti rozhodnutí Evropské komise o více jak dvaceti miliardové subvenci na výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C v jihozápadní Anglii, kterou plánuje francouzský koncern EdF. Podle Rakušanů byla porušena pravidla hospodářské soutěže EU a jde o prodělečný podnik. Netají se ale ni tím, že tento případ považují za nebezpečný precedens, který by mohly následovat další státy. K žalobě se připojilo Lucembursko, možnost mají i další země. Britská vláda ji bez konkrétnějšího vyjádření označila za bezpředmětnou. Hornorakouský zemský rada vnímá tuto žalobu jako podporu v boji za evropský odklon od jádra a potažmo i proti výstavbě nových reaktorů v JE Temelín. Tlak přichází i ze strany hornorakouské protiatomové ofenzívy.

V Německu je stále palčivějším problémem hledání konečného úložiště vysoce radioaktivního jaderného odpadu. Situace se komplikuje vlivem odporu veřejnosti i v případech některých meziskladů. Na základě soudního rozhodnutí bylo odebráno provozní povolení meziskladu jaderného odpadu Brunsbüttel, mimo jiné proto, že úřad pro jadernou bezpečnost nemohl předložit tajné podklady o jeho zabezpečení proti teroristickým útokům. Jedna z občanských iniciativ zpochybnila bezpečnost meziskladu v Grundremmingenu. Energetické koncerny se snaží získat od státu soudní cestou nejen náhradu za ušlé zisky z doby atomového moratoria, ale také se vyhnout dalším milionovým výdajům, například naúpravy nově vytipovaných budoucích konečných úložišť radioaktivního odpadu s tím, že investovaly do státem uzavřeného skladu v Gorlebenu.

Bavorská zemská vláda se brání stavbě dvou distribučních tepen na rozvod elektrické energie z větrných parků na severu Německa a opakovaně si vysloužila kritiku ze strany spolkového ministra hospodářství Sigmara Gabriela. Podíl větrných elektráren na výrobě energie stoupá, absence rozvodu na jih ji během nadprodukce prodražuje.

Výstavbě prvních jaderných elektráren v Polsku chce žalobou u varšavského Nejvyššího správního soudu zabránit hnutí Greenpeace. Pro svůj záměr se pokouší získat podporu braniborské zemské vlády.
Otázka konečného úložiště radioaktivního odpadu je vysoce aktuální i v Japonsku. Projekt recyklace jaderného odpadu není dosud dokončen, země přesto oživuje svůj nukleární průmysl. Očekává se, že vláda dá souhlas ke zprovoznění dvou zrenovovaných jaderných reaktorů.

Návštěva prezidenta USA Baracka Obamy v Indii přinesla průlom v jaderné spolupráci obou zemí a americké firmy mohou po mnohaletých průtazích dodávat do Indie civilní jaderné technologie. V prosinci podepsal spolupráci s Indií i ruský prezident Vladimír Putin.

Ve Vídni probíhá další kolo jednání o íránském jaderném programu.

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít