Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Bilance monitoringu zahraničního tisku (srpen 2014)
Tištěné i internetové deníky obou zemí věnovaly v srpnu pozornost zejména ekonomickým souvislostem německého odchodu od jaderné energetiky a možným dopadům ukrajinské krize na evropskou energetiku.

Německá média přinášela další informace o ekonomických dopadech energiewende na obyvatelstvo – např. zprávu ministerstva hospodářství, které vyčíslilo další dodatečné náklady na zajištění větší spolehlivosti v zásobování elektřinou na 15 miliard eur do roku 2030.

Deníky se rovněž obsáhle věnovaly ekonomickým problémům, kterými v důsledku obratu k obnovitelným zdrojům procházejí energetické koncerny nejen Německa, ale celé střední Evropy. Nadále se diskutovalo o tom, jakým způsobem se bude financovat odklon od jádra – většina Němců podle průzkumů nevěří soukromým koncernům a přiklání se k vytvoření státem kontrolované „atomové nadace“ (Atomstiftung). Der Spiegel přinesl obsáhlý článek o novém vydání ročenky World Nuclear Industry Status Report francouzského energetického analytika a poradce Mycle Schneidera, z níž list dovozuje, že jaderná energetika je celosvětově na ústupu, protože je příliš drahá.

Německé i rakouské deníky obsáhle informovaly o energetických souvislostech ukrajinské krize. Psalo se zejména o německé a vůbec evropské závislosti na ruském plynu a ropě. Rozhodnutí ukrajinského parlamentu o sankcích vůči ruským podnikům bylo prezentováno jako akt ohrožující dodávky plynu do západní Evropy. V podobném duchu byly komentovány také evropské sankce namířené proti Rusku. Média informovala také o průzkumu, podle kterého téměř 60% německých energetických expertů z výzkumu i praxe má silné pochybnosti o Rusku jako dodavateli energie a doporučuje snížit dovoz ruského plynu.

Rakouské deníky v souvislosti s ukrajinskou krizí informovaly o českých úvahách o dodavateli jaderného paliva pro Dukovany a Temelín a prostřednictvím čtenářských příspěvků vedly diskusi o bezpečnosti Temelína a kritizovaly ( v souvislosti s bulharskou JE) údajné používání rakouských příspěvků do EU na podporu jaderné energetiky. Bavorské Passauer Neue Presse přinesly zprávu, že by v českém podhůří Šumavy v lokalitě Březový potok mělo vyrůst (sic!) podzemní úložiště jaderného odpadu a že chamský hejtman v této souvislosti vyzval bavorskou ministryni životního prostředí, aby stavbě zabránila.

V menší míře se psalo o vývoji jednání kolem íránského jaderného programu, deníky zaznamenaly nehody a technické problémy v jaderných elektrárnách Jaslovské Bohunice a Doel (Belgie). V Německu byla velmi stručně zmíněna zpráva Spolkového účetního dvora (obdoba českého Nejvyššího kontrolního úřadu), podle které byl záměr německé vlády odstoupit od jaderné energetiky nepromyšlený a nemá žádné prokazatelné výsledky.

--
Klíčová slova Temelín, ČEZ, Dukovany a jaderná energetika byla ve sledovaných rakouských a německých médiích zaznamenána v 47 článcích.

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít