Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Bilance monitoringu zahraničního tisku (únor 2015)
Klíčová slova Temelín, ČEZ, Dukovany, jaderná energetika, výroba radionuklidů a radioaktivní odpady byla ve sledovaných rakouských a německých médiích zaznamenána ve 152 článcích.

V centru pozornosti především německých médií je odmítavý postoj bavorské zemské vlády v čele s ministerským předsedou Horstem Seehoferem k výstavbě rozvodných tepen pro distribuci větrné energie z off-shore parků na území Bavorska. Kritici z řad vládních i regionálních politiků poukazují na to, že tento postoj není v souladu s německou energetickou revolucí a poškozuje ostatní spolkové země. Situaci budou řešit jednání na spolkové úrovni v Berlíně. Nadále eskaluje i problém s hledáním konečných úložišť německého radioaktivního odpadu. Pokud spolkové země nepředloží žádný návrh, připraví ministerstvo životního prostředí vlastní koncept. Na vážnost situace znovu upozornil i případ korozí poškozených nádob, uskladněných v jaderné elektrárně Brunsbüttel. Akce s jejich vyzvednutím má začít na podzim.

Názvy dvou lokalit pro konečná úložiště radioaktivního odpadu na svém území oznámilo Švýcarsko. Obě se nacházejí poblíž hranice s Německem.

Rakouská žaloba proti finanční podpoře výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point ve Velké Británii vyvolala napětí mezi oběma zeměmi a spekulace o odvetných krocích britské vlády. Rakousko zdůrazňuje svůj protijaderný postoj i v souvislosti s tzv. Energetickou unií, plánem na dosažení větší energetické soběstačnosti a snížení cen energií v rámci EU, který představila Evropská komise.

Většina sledovaných médií se věnuje další ruské obchodní expanzi v oblasti jaderné energetiky. Předběžnou smlouvu na výstavbu jaderné elektrárny podepsal Rosatom v Egyptě, Maďarsko se při příležitosti návštěvy ruského prezidenta Vladimír Putina dohodlo na vyškolení jaderných techniků v Rusku.

Ve Francii rozpoutaly noční přelety neidentifikovaných dronů nad Paříží novou diskuzi o bezpečnosti. V ekonomické oblasti je sledovaným tématem hospodářská ztráta jaderného koncernu Areva za rok 2014 ve výši 5 miliard euro.

Pozornost opět vzbudila i Fukušima. Průběh procesu odstraňování následků jaderné havárie v areálu elektrárny ocenili kontroloři z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA). Opět ale došlo i k úniku radioaktivní vody do moře.

O vybudování jaderného průmyslu uvažuje australský stát South Australia.

Tisk opakovaně zmiňuje pokračování přísně tajných jednání o íránském jaderném programu.

Zprávy z vědeckého světa se věnovaly především možnostem využití jaderné fúze jako budoucího zdroje energie.

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít