Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Sobota 20. 7.

Polojasno
29°C /14°C
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Bilance monitoringu zahraničního tisku v únoru 2014
Německý tisk se v únoru věnoval zejména otázkám spojeným s budováním nových přenosových tras a jejich významu pro úspěch energetické revoluce. Od chvíle, kdy byly zveřejněny konkrétní plány tras vedoucích přes Bavorsko, zvedl se mezi obyvateli silný odpor. V této souvislosti referovaly německé deníky především o trase z Halle do Meitingenu, tzv. SuedLink. 800 kilometrů dlouhá trasa má na jih Německa dopravit potřebný proud z větrného severu. Zdá se ale, že bavorská vláda výstavbě tras nepřeje – i přes to, že po odstavení poslední jaderné elektrárny v roce 2022 nebude mít spolu se Saskem dostatek elektřiny. Handelsblatt uvádí, že zrovna Bavorsko je spolkovou zemí, která trasu potřebuje nejvíc. Süddeutsche Zeitung v této souvislosti hovoří o NIMBY syndromu – sloupy vysokého napětí si nikdo v blízkosti svého domu nepřeje (Not In My BackYard - ne na mém dvorku).

Dalším tématem spojeným s jadernou energetikou byla otázka použitého paliva a jaderného odpadu. Do poloviny dubna hodlá německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricks (SPD) najít s ministerskými předsedy spolkových zemí společné východisko při jednání o meziuskladnění kontejnerů s jaderným odpadem, které budou v roce 2015 převezeny z Francie a Velké Británie. Především deník Frankfurter Allgemeine Zeitung psal o možnosti uskladnění kontejnerů v zavřené jaderné elektrárně Biblis v Hesensku.

Spiegel informoval o zrezavělých kontejnerech s radioaktivním odpadem v jaderné elektrárně Brunsbüttel. Podle ministryně životního prostředí Šlesvicka-Holštýnska Robert Habeckové (Zelení) je 18 ze 70 kontejnerů napadeno těžkou korozí.

Rakouské noviny se v únoru tradičně věnovaly zejména plánům České republiky na další rozvoj jaderné energetiky. Informovaly, že v současné době se šance na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín zmenšují. I když plány české Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje, dostavbu zatím politici neschválili. Psalo se také o kandidátovi na trvalé úložiště jaderného odpadu - Boleticích v jižních Čechách, které ale podle deníků Kurier a Oberösterreichische Nachrichten nejsou z geologického hlediska vhodným místem pro trvalé úložiště jaderného odpadu.
Tisk obou zemí v únoru celkem podrobně informoval také o pokračujícím vyjednávání o íránském atomovém programu.

* Klíčová slova Temelín, ČEZ, Dukovany a jaderná energetika byla ve sledovaných rakouských a německých médiích zaznamenána v 66 článcích.

Dnes je Pátek 19.07.2019
Dnes má svátek: Čeněk
Zítra má svátek: Ilja
východ slunce 04:19
západ slunce 19:59
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít