Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pondělí 19. 8.

Dešťové přeháňky
25°C /17°C
Úterý 20. 8.

Déšť
25°C /17°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Boris Tichanovskij: Tai či, Škola dřímajícího tygra - recenze knihy
Tai či, lépe a správněji taj czy cjuaň, v nás možná evokuje volné oblečení a pomalé pohyby, které jsou soustředěné, naladěné do pozitivna a… někdy se cvičí hromadně. Při slově tai či si vybavím nejprve Zoru Jandovou, a poté obrazy skupin lidí cvičících tai či hromadně v parku. Ale v podstatě nic víc jsem o něm nevěděla.

A pak se mi dostala do ruky kniha Tai či, Škola dřímajícícho tygra od Borise Tichanovského. Na chvilku jsem zapomněla na to, že jde v první řadě o návodnou knihu, jíž doprovází i DVD, kde všechno vidíte nejlépe jak můžete. A také tu skvěle nasajete atmosféru cvičení, lidí, kteří jsou uprostřed soustředěného pohybu a osaháte si duší osobnost samotného autora, Borise Tichanovského. A přichází vlna respektu, pokory a až nezdolné touhy si tohle všechno zkusit. Zažít na vlastní kůži. Zacvičit. Protáhnout si tělo.

Jak vidíte, je to silný vjem. A přesto jsem na něj dokázala zapomenout, když jsem se v některých částech knihy začetla do čínské mystiky, do příběhu autora, do jeho hledání toho pravého učitele, do jeho úspěchu i neúspěchů. Jak moc je ten člověk podobný každému z nás. Jak moc je důležité nejen v takové životní oblasti, ale vlastně kdekoliv jinde, potkat toho správného učitele. Toho správného člověka do páru, toho, který vám dá… a pak jste schopni sami někomu dát. Stát se někomu dalšímu učitelem.

A tak jsem tuto knihu vstřebávala opravdu dlouho, v mezidobí jsem procházela a stále procházím vleklými zdravotními problémy, a dochází mi, jak moc je páteř pro člověka důležitá. A jak moc její zdraví souvisí s tím, jestli žijeme nebo nežijeme svůj život, jestli máme život rádi, nebo nikoliv.

A s hledáním sebe samotné.

Cesta k získání rovnováhy

S radostí a pokorou doporučím tuto knihu všem. Není nad to si protáhnout záda, věnovat cílený čas pozorování úžasných schopností našeho těla, jak se umí radovat z toho, je-li mu věnována péče, a jak vám tu radost potom vrací do duše. Do chuti žít. Není nad to pochopit, že úzkosti a bolesti mohou souviset s páteří, že i ženský menstruační cyklus ovlivní třeba stažená bederní páteř. Že cokoliv se nám děje, před čímkoliv se stahujeme, svírá i naši páteř. A uzavírá se kruh. Vymanit se stojí úsilí a já jsem vděčná za každou podporu, kterou na cestě za svým životem mohu potkat. Knihu Borise Tichanovského určitě považuji za jednu z velkých opor, ačkoliv nemůžu vůbec nic říct ke kvalitě tai či. Jsem absolutní nováček, který se pouze raduje z nově objeveného pocitu protažených svalů.

Kniha je určena jak pro takové nováčky a amatéry jako jsem já (v tom potom hodně pomůže to zmíněné DVD), ale také pro ty, kteří jsou v tai či už kovanější, nebo dokonce kurzy pana Tichanovského prošli. Všechno považuji za základní skvělou učebnici, ze které si každý vezme právě to, co jeho život v tu chvíli požaduje.
Někdo si zlepší fyzickou kondici, někdo vyléčí bederní páteř, někdo tu najde chuť žít, někomu se uvolní migrény a další pochopí svůj život do hloubky, protože… a to jeho vlastní PROTO je přesně na míru.

A vůbec. Přiznám se, kromě cvičení – nejradši mám část s Legendami. Příběhy, které voní domovinou tai či, které přináší klid světů, které tu asi nikdy mít nebudeme, ale… je tak osvěžující se do nich ponořit. Po všech směrech je tai či nejlepším odbourávačem stresu.

O autorovi:
Známý ruský terapeut a spirituální učitel Boris Tichanovskij je žákem čínského mistra Tan Czuna, který jej zasvětil do niterných tajemství taj czy cjuaň. Ve své knize popisuje nejen svůj život, cestu za tai či, ale především přibližuje praktické umění těchto pohybů, získávání vnitřní síly, uvolnění a umocnění našich sil a vnitřní práce díky propojení se s nekonečnými silami vesmíru. Kniha je učební pomůckou, ve které si můžete osvojit základy tai či. DVD je přiložené pro další zdokonalování, protože tohle všechno musíte zažít, vidět a ochutnat.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2018, www.eminent.cz

autorka recenze: Renata Petříčková

Dnes je Neděle 18.08.2019
Dnes má svátek: Helena
Zítra má svátek: Ludvík
východ slunce 05:01
západ slunce 19:12
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít