Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Středa 24. 7.

Polojasno
29°C /16°C
Čtvrtek 25. 7.

Polojasno
30°C /17°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Brusel komplikuje výstavbu plynovodu South Stream
Osud plynovodu South Stream, na jehož výstavbě se podílí například italský koncern ENI, německý Wintershall, nebo rakouský OMV, je v posledních dnech na vážkách. Hlavním důvodem je prudké zhoršení vztahů mezi Západem a Ruskem vyvolané krizí na Ukrajině. Brusel tlačí na Bulharsko, problémy může mít i Rakousko.

Evropská komise začátkem června poslala do Sofie dopis, v němž tamní vládu požádala, aby „podala vysvětlení“ týkající se výstavby bulharského úseku plynovodu South Stream. Přitom se odvolává na nedávno schválenou „Evropskou strategii energetické bezpečnosti“, podle které musejí být investice do energetické infrastruktury v souladu s pravidly jednotného trhu EU.

South Stream, kudy by mělo proudit až 63 miliard krychlových metrů paliva, je klíčový hlavně pro Rusy. Rozsáhlý projekt, jehož náklady se odhadují na 45 miliard dolarů, se realizuje z popudu ruského Gazpromu, který je také hlavním investorem stavby. Podobně jako baltský „Nord Stream“, se vyhýbá Ukrajině, s níž Rusko mělo – a stále má – kvůli plynu četné spory ohrožující plynulost dodávek do celé Evropy.
Evropská unie za této situace hledá cesty, jak zmírnit svoji vysokou závislost na dovozu ruského plynu. A jižní plynový „koridor“ by ji dále zvýšil, což Brusel nechce připustit. Tlačí na země, kudy má South Stream vést, aby od projektu upustily. Bulharsko stavbu plynovodu na svém území skutečně pozastavilo. Nicméně, jeho ministr energetiky Dragomir Stojněv věří, že jde jenom o přechodnou komplikaci a projekt se podaří dokončit. „Jižní proud se nesmí stát rukojmím rusko-ukrajinských vztahů,“ cituje ruský list Vědomosti ministra Stojněva. Ten je horlivým zastáncem plynovodu. Pokládá ho za „nezvratný“ a strategicky důležitý nejenom pro Bulharsko, ale pro celou Evropu.

Tendr na výstavbu bulharského úseku loni 31. října vyhráli ruská společnost (Strojtransgaz) a její bulharský partner Gasprojekt Jug AD. Jenže ruskou společnost kontroluje podnikatel Gennadij Timčenko, který se po ruské anexi Krymu stal terčem amerických sankcí. „Tendr neproběhl v souladu s evropskými zákony,“ cituje ruský list Vědomosti Sabine Bergerovou, mluvčí evropského komisaře pro energetiku. Podle Bruselu není také přípustné, aby hlavní investor a dodavatel plynu (Gazprom) zároveň provozoval přepravní potrubí.
Bulharsko není jediné, které se kvůli South Streamu může ocitnout ve vážném sporu s Bruselem. Ten může podle německého listu Handelsblatt narazit také v Rakousku. Velice dobré vztahy s Gazpromem nejméně půlstoletí udržuje tamní ropný a plynárenský koncern OMV, který nedávno s Rusy podepsal dohodu o spolupráci na výstavbě South Streamu. Klíčový přepravní uzel v Baumgartenu by měl od roku 2017 přijímat až 32 miliard krychlových metrů ruského zemního plynu. Také Rakušané věří, že plynovod South Stream, z něhož jim kynou solidní zisky, bude.
Plynovod, kterým by v roce 2017 měl začít proudit do jihovýchodní a střední Evropy ruský zemní plyn po nové přepravní trase nazývané anglicky South Stream nebo rusky „Južnyj potok“ (v překladu Jižní proud), povede po dně Černého moře do bulharské Varny, kde se rozdělí na dvě větve: jedna půjde přes Řecko do jižní Itálie, druhá přes Srbsko, Maďarsko a Slovinsko až do rakouského Baumgartenu, plynárenského „uzlu“, velice důležitého pro střední, ale i západní Evropu.

Dnes je Úterý 23.07.2019
Dnes má svátek: Libor
Zítra má svátek: Kristýna
východ slunce 04:24
západ slunce 19:54
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít