Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /17°C
Pondělí 22. 7.

Polojasno
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Bulhaři chtějí těžit plyn v Černém moři
K evropským zemím, které hodlají těžit ropu a zemní plyn z mořského dna, se přidalo nejenom Chorvatsko, ale také Bulharsko. Mezinárodní konsorcium, jehož členy jsou rakouský OMV, španělský Repsol a francouzský Total, tam zahájí zkušební vrty v únoru příštího roku.

Ropné a plynové naleziště nazvané "Chán Asparuch" (podle prvního vládce první bulharské říše) se nachází na ploše 14 220 čtverečních kilometrů v bulharských teritoriálních vodách zhruba 80 kilometrů od Varny. Pod mořským dnem se podle předběžných odhadů skrývá až 100 miliard krychlových metrů zemního plynu a zatím blíže neurčené množství ropy. To znamená, že Bulharsko by z něj mohlo za současné úrovně spotřeby (kolem tří miliard m3 ročně) žít nejméně 30 let.

Bulharsko dosud zabezpečuje kolem 85 procent své potřeby zemního plynu dovozem z Ruska. Ročně za něj platí až šest miliard eur. Přitom severní bulharský soused – Rumunsko - dováží jenom desetinu spotřebovávané ropy a zemního plynu.

Dosavadní bulharská těžba plynu je symbolická. Za letošní první pololetí dosáhla pouhých 44 milionů krychlových metrů, skoro o třetinu méně než ve stejném období roku 2014.

Těžba zemního plynu ze dna Černého moře západní společnosti velice láká. Hlavně rakouský koncern OMV, který musel z bezpečnostních důvodů zastavit těžbu v Libyi a Jemenu. Tento výpadek mu má pomoci vyrovnat těžba v politicky stabilních oblastech. Třeba i v Bulharsku. Rakušané ve spolupráci s americkým ExxonMobilem nyní zkoumají dno také u rumunského černomořského pobřeží.

http://diepresse.com/home/wirtschaft/economist/4800855/OMV-beginnt-2016-mit-Probebohrungen-im-Schwarzen-Meer?from=suche.intern.portal

http://goo.gl/BwVz6a

Dnes je Sobota 20.07.2019
Dnes má svátek: Ilja
Zítra má svátek: Vítězslav
východ slunce 04:20
západ slunce 19:58
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít