Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Sobota 20. 7.

Polojasno
29°C /14°C
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Byron Katie, Michael Katz: Potřebuji tvou lásku – je to pravda? - recenze knihy
Popravdě mi tato kniha nepřirostla k srdci po prvním přečtení, až poté jsem se kontaktovala s autorkou předmluvy a absolvovala pár The Work sezení. Musím říci, že poté mne metoda oslovila mnohem více, ačkoliv jsem při ní prožívala vyloženě fyzicky nepříjemné prožitky, tak nakonec jsem si odnesla velkou úlevu a potom – další přečtení knihy bylo už jako kdybych v ní viděla naprosto jiné informace než při prvním čtení. Doporučuji to pro lidi, kteří chtějí pomocnou ruku a chtějí se svými zarytými problémy něco dělat.

Autorka často zachází v knize do extrémů – a tím čtenáře dráždí. Jako kdyby přesně mířila tam, kde se může trefit.

A daří se to. Naštve to.

Možná budete mít chuť i tuhle knihu odložit. Já to několikrát udělala.

Pomocí The Work nalézáte sebehodnotu

Jenže pak mi došlo, že kniha je patrně takto napsána záměrně. Aby vzbudila emoce, aby vzbudila i ty negativní emoce, protože ke změnám často dojdeme až poté, co zjistíme, že tou starou cestou či způsobem to tak už dál nešlo. Zatlačení do kouta je jedním z motivů, kdy změníme směr. Byron Katie, alespoň mě osobně, tlačila do kouta velmi často a velmi nepříjemně.

Její metoda, The Work (Práce), je vlastně vědomým logickým zpracováváním myšlenek, skrze které se dostanete ke svým emocím, nebo naopak, emoce rozeberete logicky vytřídíte je myšlenkami. A zásadní otázkou je – je to pravda? V drtivé většině případů totiž zjistíme, že to, co si negativního o sobě myslíme, není pravda. A přesto myšlenky a domněnky v našich hlavách tvoří realitu. Tu, kterou žijeme.

Tady je ukázka z knihy, kde je v otázkách patrné, jak přibližně se s myšlenkou pracuje.

„Jak se chováte, když té myšlence věříte?“

Kde vás ten pocit udeří – kde ve svém těle ho cítíte, když dané myšlence věříte? Popište to. Co o vás vaše pocity prozrazují, když si onu myšlenku myslíte? Dovolte svým pocitům, ať ožijí, všimněte si, jakou část vašeho těla ovládnou. Kam vás tyto pocity zaváději?

Jaké obrazy (pokud nějaké) se vám vybaví, když té myšlence věříte?
Jak se chováte k ostatním, když té myšlence věříte? Co přesně jim říkáte? Co přesně děláte? Na koho vaše mysl útočí a jak? Až budete popisovat své reakce, snažte se být co nejpřesnější.

Jak se chováte k sobě, když té myšlence věříte? Udeří na vás v této chvíli vaše závislosti a začnete nezřízeně konzumovat jídlo, alkohol, utrácet anebo trávit čas u televize? Pociťujete k sobě nenávist? Jak tyto myšlenky vypadají?

A následně se dostáváme k jádru pudla, a nutno říci, že už v tuhle chvíli bude dotazovaný, byl-li ve svých odpovědích poctivý, notně orosený potem a zdrchlaný. Jak vypadal život v minulosti, když jste této myšlence opravdu věřili? Určitě dohledáte nepříjemné večery, zkaženou náladu, špatná rozhodnutí v minulých dnech, týdnech či letech, která byla, ruku na srdce, opravdu z velké části způsobena tím, že jste byli v zajetí této jedné myšlenky.

Stojí za to? A zkuste si jen představit, jaké by tyto situace byly, kdybyste neměli tuto myšlenku… A tak dále a dále… je to metoda dlouhá a únavná, ale takhle k jádru věci se jen snadno nedostanete. Není to nic jemného, nic povrchního, nic, co by se vyřešilo bez vaší práce. Asi proto se to jmenuje The Work, ačkoliv já si myslím, že je to ještě o chlup víc – pořádná DŘINA.

Kniha mne dovedla k vlastnímu pátrání

Tato kniha mne dovedla i k autorce předmluvy, Lucii Novákové, se kterou jsem udělala následně rozhovor o její vlastní praxi, o práci na dobrovolnické lince i o tom, jak se tuto metodu učila u Byron Katie osobně. A souhlasím s ní v tom, že je to metoda pro lidi, kteří už kdeco vyzkoušeli a nic jim tak úplně nesedlo – tady jsem měla okamžitý pocit, že hledám a nacházím svou vlastní sebehodnotu. Pravdu o sobě. Ne to, co si o sobě myslím, ani to, co si o mě myslí ostatní, ale neutrální pravdu.

A to je zásadní.

Kniha Potřebuji tvou lásku – je to pravda? je z mého úhlu pohledu knihou, kterou se vyplatí číst vícekrát, protože má mnoho vrstev, které vás osloví tak, jak se budou ty slupky nabalené bolesti a domněnek z vás odlupovat. No… a kdoví, s touhle knihou nebude člověk nikdy u konce, protože život je neskutečně rozmanitý a ve chvíli, kdy máte pocit, že už máte vyřešeno, vynoří se něco nového…

O autorce

Byron Katie je americká lektorka, spisovatelka, která prezentuje ve svých dílech a seminářích svůj vlastní postup ke zlepšení života nazývaného „The Work“ (Práce), nebo také „metoda dotazování“. Své poznatky upevnila a rozšířila při práci s lidmi s poruchami příjmu potravy, ve věznicích nebo v nemocnicích či v útulcích pro oběti domácího násilí. Ve zkratce je její Práce zodpovězení si čtyř jednoduchých otázek ve smyslu Je pravda to, co si myslím, vím určitě, že to JE pravda? Jak se cítím, když myslím na své domněnky a jak s nimi mohu pracovat dál… Našla tak základ ke všem svým knihám a ten postupně rozvíjela. Žije v Texasu a více informací o ní najdete na www.thework.com

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2016, www.synergiepublising.com

autorka recenze: Renata Petříčková

Dnes je Pátek 19.07.2019
Dnes má svátek: Čeněk
Zítra má svátek: Ilja
východ slunce 04:19
západ slunce 19:59
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít