Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Čeští a bavorští středoškoláci hledají zdroje energie pro společnou budoucnost
Druhý ročník mezinárodního studentského projektu Energie pro společnou budoucnost vrcholí. Čtyři desítky studentů z Hluboké nad Vltavou a Waldmünchenu se po několikaměsíční přípravě setkají 26. 9. ve Střední odborné škole elektrotechnické v Hluboké nad Vltavou při společné diskusi. Budou hledat odpovědi na otázky, které jsou v současné době horkým bramborem politiků a médií regionu jihozápadních Čech, Horního Rakouska a Bavorska.

Očekává se bouřlivá diskuse, protože zatímco němečtí studenti se ve své škole učí, jak nejlépe využívat pro výrobu energie obnovitelné zdroje, velká část studentů z Hluboké se naopak připravuje pro práci v klasické energetice včetně jaderné.

Během tříhodinové diskuse budou účastníci hledat odpovědi na otázky: Je ekonomický rozvoj a růst životní úrovně možný bez zvyšování spotřeby elektřiny? Jsou obnovitelné zdroje energie schopné v blízké budoucnosti zajistit dostatečné a spolehlivé dodávky elektřiny a můžeme se nyní obejít bez jaderných elektráren a přitom zastavit nebo aspoň výrazně omezit produkci skleníkových plynů?

Hledání odpovědí bude o to složitější, že diskuse se řídí předem stanovenými principy – dva smíšené týmy, ve kterých bude stejný počet mladých Němců a Čechů, budou ve vymezeném čase přednášet argumenty pro a proti k jednotlivým otázkám. Takže například někteří studenti z Waldmünchenu budou hledat a prezentovat argumenty ve prospěch jaderné energetiky a někteří elektrotechnici z Hluboké budou obhajovat alternativní energetické zdroje. Zároveň ale budou oponovat kolegům z druhého týmu a nakonec by měli dojít ke společným odpovědím na všechny otázky týkající se energetické budoucnosti.


Další informace:
Během přípravy na společnou diskusi hledali studenti informace potřebné pro argumentaci na internetu a v knihovnách, hovořili s odborníky z obou zemí i se zastánci a protivníky různých řešení. Praktické zkušenosti získali i během exkurzí do zařízení, která jsou typická pro energetický mix obou zemí: Studenti SOŠ Hluboká se v biomasové teplárně Schäferei Technické školy Waldmünchen seznámili s výrobou energie z obnovitelných zdrojů, jejich němečtí kolegové zase navštívili jadernou elektrárnu Temelín. Inspirovali se rovněž facebookovým profilem Forum Waldmünchen-Hluboká.

Loňského prvního ročníku mezinárodního studentského projektu Energie pro společnou budoucnost se zúčastnili studenti a studentky plzeňského gymnázia Mikulášské náměstí a Gymnázia Carla Friedricha Gausse z bavorského Schwandorfu. Přes různé názory na některé otázky se nakonec shodli, že obnovitelné zdroje je třeba budovat tam, kde jsou pro ně nejvhodnější podmínky, že je nutné se postupně zbavovat uhelných elektráren a jadernou energetiku je možné vyžívat pouze při zajištění maximální bezpečnosti. Současně považují za nezbytné s energiemi lépe hospodařit. Shodli se také v tom, že největší šancí pro řešení energetické budoucnosti, při které navíc oni sami mohou být, je vědecko-technický pokrok.

Fyzikářky obou škol, které se zúčastnily prvního ročníku tohoto projektu, profesorky Claudia Adler ze Schwandorfu i Hana Radová z Plzně, velice oceňovali, že studenti a studentky se díky projektu nejen podrobně seznámili se zajímavou a aktuální tématikou, ale naučili se pracovat s fakty, hledat, prezentovat a obhajovat argumenty a zejména naslouchat svým oponentům.

odkaz: http://goo.gl/cepyxv

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít