Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Úterý 23. 10.

Dešťové přeháňky
11°C /4°C
Středa 24. 10.

Dešťové přeháňky
12°C /8°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Čína bude při plnění svých závazků z Paříže spoléhat hlavně na jaderné elektrárny
Jedním z největších úspěchů právě skončené pařížské konference o klimatu je skutečnost, že závazek ke snižování emisí přijaly i USA, Rusko a zejména Čína, která je největším světovým producentem emisních plynů.

Čínská vláda sází v boji proti znečišťování ovzduší, které v zemi nabralo obludných rozměrů, hlavně na jaderné elektrárny. Stát hodlá do roku 2030 na jejich výstavbu vyčlenit 500 miliard jüanů, v přepočtu skoro dva biliony korun. Celkový instalovaný výkon čínských jaderných elektráren by se tak měl ve srovnání se současným stavem více než zdvojnásobit na 58 tisíc megawatt. Čína dosud většinu jaderných elektráren postavila nedaleko východního pobřeží, kde je dostatek vody potřebné pro chlazení a současně jsou tam soustředěna velkoměsta hladová po elektřině. Ale další fáze výstavby se má týkat hlavně vnitrozemí.

Právě to nejvíce vadí oponentům v samotné Číně. Poukazují na menší zásoby vody a také na to, že lokality ve vnitrozemí, které připadají v úvahu, jsou v Číně obydleny mnohem hustěji než lokality například v USA, kde se – také daleko od mořského pobřeží – postavila řada jaderných elektráren. "Pokud by došlo k havárii, budou její důsledky mnohem vážnější než na pobřeží," varuje Che Cuo-siou, význačný čínský fyzik na penzi. Oponenti také tvrdí, že Čína může dosáhnout svých cílů ve snižování emisí i bez dalších jaderných elektráren, pokud bude mohutně investovat do větrné a solární energie. A také do modernizace rozvodné sítě, jež by umožnila snížit přenosové ztráty elektřiny.

Přes všechny pochybnosti se ale očekává, že autoritářský a zároveň tajnůstkářský režim, který na veřejné mínění příliš nedbá, si záměry v jaderné energetice bez problémů prosadí. Zvláště, když lidem slíbí čistší vzduch.

http://www.firstpost.com/world/china-to-invest-78-bn-to-build-110-nuclear-power-plants-by-2030-will-overtake-us-2471414.html

http://www.nytimes.com/2015/11/22/world/asia/chinas-nuclear-vision-collides-with-villagers-fears.html?ref=energy-environment&_r=0

Dnes je Pondělí 22.10.2018
Dnes má svátek: Sabina
Zítra má svátek: Teodor
východ slunce 06:40
západ slunce 16:54
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít