Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Čtvrtek 18. 7.

Oblačno
25°C /14°C
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Čínské elektromobily vtrhly do centra Evropské unie
Vzduch v Bruselu, kde sídlí Evropská komise a další instituce Evropské unie, bude o něco čistší. Pomohou k tomu čínské elektromobily. Tamní společnost Taxis Bleus, jejíž vozový park čítá kolem 320 vozů, si pořídila padesátku nových elektromobilů, z toho většinu (36) od čínské automobilky BYD. Zbytek dodal francouzský Renaultu (model Zoe) a japonský Nissanu, jehož vůz Leaf je v kategorii "elektro" nejprodávanější na světě. Americký výrobce Tesla Motors se svým modelem S v tendru neuspěl kvůli příliš vysoké ceně.

Pro čínskou automobilku BYD je to dosud největší evropská zakázka elektromobilů. Zatím jezdí zhruba dvacítka jejích taxíků v Londýně a několik v nizozemském Rotterdamu.

"Samozřejmě, že bych raději dal přednost evropské značce před čínskou, ale porovnáme-li takové parametry, jako jsou prostor, pohodlí a dojezd na jedno nabití, pak je čínská e6 prostě lepší," sdělil agentuře Bloomberg Luigi Marrocco, ředidtel Taxis Bleus, jedné ze dvou hlavních společností provozujících taxislužbu v Bruselu.

Čínský elektromobil e6 přijde na 48 tisíc eur a na jedno nabití baterie ujede 300 kilometrů, asi dvakrát více než vůz Zoe od Renaultu. Investice se díky nízkým provozním nákladům vrátí za čtyři roky.

Auta napájená z baterie lze s jistou nadsázkou porovnat s prvními mobilními telefony. Jsou drahá a málo vydrží, takže si je pro osobní potřebu či spíše pro potěšení zatím mohou dovolit jenom ti majetní.

Zájem o elektromobily, které jezdí výhradně na baterii (na rozdíl od vozů hybridních), ale roste skokovým tempem. Loni se jich na celém světě prodalo zhruba 200 tisíc, což byl ve srovnání s rokem 2012 dvojnásobek. Z celkového počtu téměř 70 milionů všech nových osobních aut, která se ve světě prodala, je to ale jenom nepatrná kapka. Zhruba každý druhý elektromobil se prodá v USA. Dalšími trhy, které hýbou odbytem, jsou čínský a japonský. V Evropě si elektromobily nejvíce oblíbili Norové. Během letošního prvního pololetí jich koupili 9550, čtyřikrát více než ve stejném období loňského roku. Skoro sedminu všech nových aut, která si Norové letos pořizují, představují elektromobily.
Experti z chicagské společnosti Navigant Research předpovídají, že prodej elektromobilů ve světě letos stoupne na 352 tisíc a během deseti let se přiblíží dvěma milionům.

Vlády si přejí, aby elektromobilů na silnicích, hlavně ve velkých městech přibývalo. Proto rozvoj takzvané elektromobility podporují. Spolková vláda v Berlíně předkládá do parlamentu návrh zákona, který by měl autům poháněným baterií zaručit některá privilegia. Kromě zřetelně odlišné SPZ například možnost používat kdykoli jízdní pruhy vyznačené pro taxi a veřejnou dopravu. Nebo vyhrazená bezplatná parkovací místa. Mnohým německým městům, kde je parkování beztak velký problém, se ale takové výsady pro elektromobily nelíbí.

Zákon by měl vstoupit v platnost od ledna příštího roku s účinností do 30. června 2030. Alespoň tak to navrhuje spolková vláda. S nějakou podporou prodeje elektromobilů, například formou jednorázového daňového odpočtu, jako je tomu například v USA i jinde, ale nepočítá. Peníze daňových poplatníků chce raději dát na výzkum a vývoj elektromobility.


Zdroj: www.evobsession.com

Další zdroje:
http://www.bloomberg.com/news/2014-10-16/brussels-first-electric-taxis-are-made-in-china.html
http://www.handelsblatt.com/politik/deutschland/foerdergesetz-unionspolitiker-fordern-sonderabschreibungen-fuer-elektroautos/10750998.html
http://www.handelsblatt.com/politik/deutschland/foerdergesetz-unionspolitiker-fordern-sonderabschreibungen-fuer-elektroautos/10750998.html
http://cleantechnica.com/2014/08/12/electric-vehicle-sales-expected-grow-globally-1-8-million-2023/
http://www.businessgreen.com/bg/analysis/2343321/report-global-electric-vehicle-sales-double-in-2013
evobsession.com/category/research/sales/

Dnes je Středa 17.07.2019
Dnes má svátek: Martina
Zítra má svátek: Drahomíra
východ slunce 04:17
západ slunce 20:01
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít