Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Čtvrtek 18. 7.

Dešťové přeháňky
25°C /14°C
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Ciro Marchetti: Tarot snů - recenze
Snad bych i tuto sadu doporučila začátečníkům. Při výkladu tarotu se člověk musí dostat snad i do polosnivé nálady a to s tímto dnes již kultovním tarotem jde velmi snadno. Ciro Marchetti je dokonalý tarotový génius, a tak není divu, že toto jeho dílo vychází již podruhé. Plnou čest si zaslouží nejen bravurně ztvárněné karty, ale také kniha, kterou napsal Lee Bursten. Oba si dokonale sedli do noty.

Ciro Marchetti nakreslil karty, Lee Bursten napsal ke každé kartě text. Dokonalé autorské spojení dvou lidí na jedné vlně. Karty i texty mají atmosféru tajemna, které je však srozumitelně vysvětlené jak na obrázcích, tak v textu. Atmosféru podobné té, když zapadá slunce, posvátný čas, kdy se ponoříme do svého podvědomí a napůl bdíme, napůl sníme. Jestli někdo dokázal v tarotovém tématu vystihnout téma snů, polosnění a tím hlubší ponoření se do moudrosti, a vlastně i kabaly jako takové (protože s tou podle Lee Burstena a Cira Marchettiho tarot souvisí), tak se podařilo právě jim. Jak se v tarotech orientovat, jak proniknout do jejich světa, jak probudit svou intuici a jak si potom i poradit s praktickými výklady?

A jak podle autora interpretovat negativní výklady, jsou tarotové výklady opravdu předpovězením něčeho nevyhnutelného?

„Lidé často očekávají, že jim výklad tarotu ukáže události, které se mají stát. Názory na předpovídání budoucnosti se ovšem mezi vykladači také různí. Někteří jsou přesvědčeni, že vykládání tarotových karet odhaluje budoucnost. Jiní se domnívají, že lze určit všeobecné směřování, ale chápou je pouze jako pravděpodobný vývoj, kde záleží na tom, jestli se tazatel bude ubírat stejným směrem jako dosud. Jsou i lidé, podle nichž tarot, a tedy ani jeho vykladač, nemá schopnost předvídat a je mnohem přínosnější zaměřit se na to, co se děje „tady a teď“.

Tím se dostáváme k otázce etiky, dalšímu spornému tématu. Když vykládáte druhým, měli byste o závažných věcech mluvit s citem, protože vaše slova mají větší dopad, než si možná uvědomujete. Může se stát, že předpovíte něco neblahého, a zatímco vy na to hned zapomenete, tazatel může být vaším výkladem hluboce zasažen, až traumatizován. Všeobecně je moudřejší vyhýbat se negacím a dávat přednost takovému způsobu vyjádření, kdy zdůrazníte to pozitivní a navrhnete možnosti, jak se zachovat, místo abyste pouze suše sdělili, že nastane ta a ta událost. Vidíte-li v tazatelově budoucnosti něco nedobrého, vyjádřete to spíše jako upozornění, jako něco, čeho by bylo vhodné se vyvarovat, než jako cosi nevyhnutelného. „

Ano, s tím lze pouze souhlasit. Výklad je prostředek k navázání dialogu s tazatelem a ke společnému hledání cesty ven. K hledání řešení současné situace. Co se kam může jak vyvíjet, bude ukazovat právě tarot a je na nás, po které z těchto cest nakonec půjdeme. O tom tyto karty jsou. O tom jsou ostatně všechny výkladové karty.

Snivé karty, které se nikdy neokoukají…

A hlavně, umělecké dílo Cira Marchettiho si zamilujete na první pohled. Je tak jedinečný a má tak charakteristický
rukopis na svých dílech, že všechna jeho tarotová i jiná karetní díla poznáte na první pohled. Klasikou je Zlatý tarot, ale Tarot snů považuji hned za tímto za ten nej nej nej… Ten, který se lehce liší od klasických zobrazení, ale liší se důstojným způsobem, který nijak nenarušuje úctu ke klasickým významům. Jen jako když začnete nad kartami snít. Možná se některé významy lehce rozmazávají a dívají se více intuitivním zrakem. Ostatně, to je ONO: Tarot snů učí dívat se do tarotů intuicí!

V tom velmi pomáhá právě to klidné, oranžovohnědé zobrazení karet, zachování zvláštně tlumených barev a výjevů plných emocí, ohně, tepla i ledového objetí, když je třeba. Dýchají emocemi. Těmi, které zažíváme v tom vzácném období polospánku každou noc a každé ráno, když se probouzíme.

Tarot snů se prostě musí zažít… Musí se procítit.

Čest takovým, kteří umí s tímto hluboce mystickým tématem takto bravurně pracovat… Oba autoři jsou nesmírně talentovaní a tady síly spojily v dílo, jež se právem stává nejen podruhé vydané u nás, ale také kultovním. A další roky mne budou v tomto názoru jistě jen utvrzovat.

O autorech
Ciro Marchetti: Jeho první tarotový projekt byl v roce 2003 Zlatý tarot, který dodnes zůstává úžasnou klasikou, ačkoliv to byla jeho první tarotová zkušenost. Od té doby vytvořil sad více a právě Tarotu snů se věnoval celý rok. Snažil se, aby technická stránka karet nepřevládla nad citem a prožitkem. Podařilo se mu vytvořit prožitkové karty. Jeho tvorba je známá tím, že se věnuje nejmenším detailům na kartách, které potom ve výkladu mohou hrát zásadní roli. Svou pečlivou práci dovedl k dokonalosti a patří k nejlepším tarotovým výtvarníkům současnosti.

Lee Bursten: Náhodou se kdysi v roce 2004 bavil s Cirem Marchettim o tarotech a zjistil, že Ciro si právě jen tak pracuje na něčem, co nazval „plochy nálad“ tarotu. Slovo dalo slovo a oběma došlo, že tohle může být dobrá spolupráce. Lee udělá text, Ciro obrazy. Každá karta přišla Lee Burstenovi emailem a on až podle ní tvořil text. Využil symboliku, kterou najdete na okrajích karet a snivé popisy karet jsou potom něčím, co tvoří z celého Tarotu snů, úchvatné dílo.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com, 2. vydání, 2016

autorka recenze: Renata Petříčková

Dnes je Středa 17.07.2019
Dnes má svátek: Martina
Zítra má svátek: Drahomíra
východ slunce 04:17
západ slunce 20:01
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít