Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Čistý zub nemá důvod se kazit
Praha 21. března 2016 - Mléčné zuby mají svou funkci. Jsou důležité pro vývoj čelisti a kousání, navíc připravují v ústech místo pro zuby stálé. Podle statistických údajů je kazivost dětského chrupu v České republice v porovnání s dalšími západoevropskými zeměmi velmi vysoká. Péče o mléčné zuby a dásně je proto stejně důležitá, jako péče o zuby stálé. MDDr. Hana Velebilová, stomatoložka z pražské kliniky Schill Dental Clinic, sepsala několik základních zásad pro rodiče, které jejich dětem zajistí zdravý a pevný chrup.

Zubní kaz není dědičným onemocněním a vzniká pouze z důvodu nesprávné dentální péče. Je v našich rukou riziko zubního kazu snížit. Mléčné zoubky i trvalé se do dutiny ústní prořezávají nevyzrálé a trvá přibližně dva roky, než zubní sklovina dozraje a vytvrdí se minerály ze slin. „Rodiče by proto měli dbát na správné čištění zoubků svých dětí a už od mala jim vštipovat správné hygienické návyky při čištění zubů,“ říká MDDr. Hana Velebilová a dovává: „Dokud dítě nezíská správné hygienické návyky dutiny ústní, leží všechna práce na rodičích.“

Čistý zub nemá žádný důvod se kazit. Jestliže budou rodiče s dětmi dodržovat následujících 8 základní pravidel o péči o dutinu ústní, nemusí se žádného kazu obávat.

Dítě nemusí mít nikdy zubní kaz, pokud…
… na něj rodiče nepřenesou bakterie zubního kazu a parodontitidy olizováním lžičky, dudlíku, pusinkováním na ústa (dítě se rodí bez uvedených bakterií, získá je jedině od někoho, kdo je již má).

… se co nejdříve navštíví zubní lékař (ideální je první návštěva do konce prvního roku věku dítěte).

… bude pravidelně chodit na preventivní prohlídky, aby si dokázalo zvyknout a vytvořilo vztah a důvěru v lékaře. A to v intervale jaký mu určí ošetřující lékař dle kazivosti zubů či jiných faktorů.

… mu budou rodiče až do 12ti let dočišťovat zuby!

… 2 x denně bude mít pořádně vyčištěné zuby, nejdůležitější je večerní čištění před spaním. Po něm už dítě nejí a pije pouze čistou vodu nebo neslazený čaj. V noci se prudce snižuje tvorba slin a cokoliv zůstane na zubech, tak je výrazně destruuje.

… si nebude chtít čistit zuby, budou to rodiče dělat za něj i navzdory jeho nesouhlasu a odporu. Kritický věk je od 1 do 3 let.

… sladkosti bude konzumovat pouze po jídle. Nejhorší jsou lízátka a jiné sladkosti.

… ho rodiče nebudou strašit vrtáním zubů a návštěvou zubaře. Naopak si s ním povídají o tom, jak návštěva probíhá. Pokud mu neřeknou, že se má bát, bát se nebude.

Je třeba si uvědomit, že dítě vnímá některé zážitky daleko citlivěji a mohou ho na dlouho dobu ovlivnit. Proto by si s ošetřujícím lékařem mělo dítě vytvořit pevný vztah. Není přehnaným nárokem, aby si lékař na prohlídku vašeho dítěte vyčlenil dostatek času, aby mezi dítětem a lékařem mohl vzniknout vztah založený na důvěře. Pokud budou rodiče dodržovat uvedených 8 základních rad, mají jejich děti velkou šanci se v dospělosti vyhnout nepříjemným problémům se zubním kazem, záněty dásní a parodontóze. Dentální hygienistka Bc. Lucie Psotová z Schill Dental Clinic ještě dodává: „Rodiče by měli vést v patrnosti, že investovat finance a čas do péče o chrup jejich dítěte již od útlého věku, byť se jedná o mléčné zuby, je hodnota, která se jim mnohonásobně vrátí a kterou jejich děti v budoucnu velmi ocení.“

Zdroj odborných informací:
MDDr. Hana Velebilová, Schill Dental Clinic
MUDr. Katarina Cyprichová, Zubná Prax Evident Bratislava

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít