Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


David Michie: Pes Jejího Veličenstva a jeho mise
Malí, krátkonozí, inteligentní s pronikavou veselostí, to jsou roztomilí corgiové, plemeno psů, kteří snad díky svým vlastnostem mají tu čest být členy královského dvora. Musela jsem si hned vyhledat tohle plemeno ve vyhledávači a pokochat se. Ale to až poté, co jsem se prosnila celou nádhernou anglickou mrholivou atmosférou celého příběhu.

David Michie má jako autor dar vnášet do svých příběhů buddhistickou moudrost, klid a snad i umění meditace, které vlastně ani nemusíte věnovat čas. Tak nějak prolne do vašeho všedního dne. Prodchne vás styl uvažování, který autor vkládá do svých příběhů. Lehké, trochu romantické, duchovní, a hlavně na této knize vidíme, že se dá aplikovat snad úplně všude.

Knihy Dalajlamova kočka a Kouzelník z Lhasy to měly snadné. Odehrávaly se tam, kde je buddhismus doma. Ale tady David Michie postavil celý příběh tam, kde byste čekali snad největší možný konzervatismus – přímo do britské královské rodiny. Vymyslel pejska, malého corgiho, který se stává společníkem a členem královské smečky corgiů.

A není to jen názor na královskou rodinu, co změníte!

Samozřejmě berme v potaz, že je to smyšlený příběh, ale velmi často jsem se přistihovala při myšlence, že tomu tak není. Že takhle to možná ve skutečnosti je. Že za zdmi Buckinghamského paláce je tajemství nejen v podobě mystické přítomnosti všech královských předků celé monarchie, ale také laskavá moudrost královny. A někdy i věci značně překvapivé…

„V Buckinghamském paláci je šatní skříň, o které ví jen hrstka lidí. Její existenci královna velmi přísně tají. To, k čemu tento šatník slouží, by totiž šokovalo i královniny nejbližší komorné. Je to něco, co celé ochránce Jejího Veličenstva způsobuje prudké bolesti hlavy. Nejde o to, že by na celé šatně nebo jejím obsahu bylo něco tak neobvyklého. Jen málokdo by však věřil tomu, k čemu královna obsah tohoto šatníku prakticky používá.

Sám jsem tento skrytý rozměr Její Výsosti objevil až několik měsíců poté, co jsem se přidal ke královské rodině. Winston s Margaret zůtali ten týden ve Windsoru. Léčili se tam ze střevní chřipky, která je skolila. Tak jsem se stal jediný corgiem, který královnu doprovázel do města, a také bezděčnou příčinou nejhoršího bezpečnostního selhání za několik posledních desetiletí.“

A zrovínka za touto scénou se rozvine malý napínavý příběh, který by snad do královny nikdo neřekl. A který si zapamatuju, protože budu pořád přemýšlet, jestli zrovna tohle není pravda. Opravdu chodí královna mezi prostý lid takovým způsobem, jakým to David Michie napsal?

Tak, a jsme u psa!

Říkáte si, že pohledem psa bude všechno nějak jiné? Bude! David Michie v příběhu rozvinul psí intuici, čich a jejich specifické vlastnosti, díky kterým vidí do nás lidí více než my sami. Je to nejen příběh, ve kterém dominují především různé události a návštěvy, kterých se smečka corgiů zúčastnila, ale je to také milý příběh o štěněti, kterému na smutné dětství časem zůstaly už jenom vzpomínky. Sdílení hlubokého poznání s královnou, ale i její vlastní osobní slabosti a i povzdechnutí nad tím, jestli to všechno, co dělá, má vůbec nějaký smysl. Často je tu dáván důraz na rozvíjení vnitřní krásy a moudrosti a sympatické je, že sama královna se nestaví do role neomylné, ale naopak – je otevřena všemu novému a bez skurpulí přiznává, že se toho má ještě mnoho co učit. A tak na scéně nesmí chybět ani duchovní učitel, který vstupuje sem tam do příběhu a předává moudrost, která jistě osloví i čtenáře.

Snad je to uvědomění si přítomnosti, co je ještě výraznější. Vnitřní klid a pocit štěstí – to jsou asi pocity, které vás budou u tohoto napínavého, líného, klidného i vzrušujícího příběhu objímat. David Michie má jako autor jednu zvláštnost – jeho tvorba nejde popsat jedním slovem, je to jako mix, ze kterého si každý čtenář vybere to své.

Někdo může knihu vnímat jako duchovní cestu, jiný jako napínavý příběh, milovník psa zaplesá nad psychologií psa a člověka, a někdo se prostě jen ponoří do mlžných anglických dnů a bude si představovat vůni po staletí obývané budovy, ve které se čas od času zjevují podivuhodní hosté.

O autorovi:

David Michie již řadu let seznamuje čtenáře uspěchaného západního světa s buddhismem, a to formou esejistickou i beletristickou. Jeho série příběhů Dalajlamova kočka sklidila celosvětový úspěch a i v České republice se ihned zařadila mezi bestsellery. V nakladatelství Synergie vyšly i další Michieho tituly Pospěš si a medituj, Buddhismus pro zaneprázdněné a Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda, ve kterých se věnuje přínosům meditace, bdělé pozornosti a buddhistické filozofii v každodenním životě.
Na webové stránce www.davidmichie.com najdete jeho blog, ve kterém se pravidelně zaobírá problematikou bdělé pozornosti a příbuznými tématy. David Michie se narodil v Zimbabwe, studoval v Jižní Africe, žil v Londýně a nyní bydlí s rodinou v australském Perthu. Dětství prožil s corgim, který měl svěšené ucho.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2017, www.synergiepublishing.com

autorka recenze: Renata Petříčková

Dnes je Úterý 13.11.2018
Dnes má svátek: Tibor
Zítra má svátek: Sáva
východ slunce 07:17
západ slunce 16:17
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít