Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


DĚTSKÝM ČINEM ROKU 2015 JE ZÁCHRANA PŘI EPILETICKÉM ZÁCHVATU I ZÁJEM O SENIORY
Praha 3. prosince 2015 – Jedenáctý ročník projektu Dětský čin roku, jehož organizátorem je společnost Whirlpool, má své vítěze. Ocenění Dětský čin roku v rámci sedmi soutěžních kategorií a tři speciální ceny si zasloužili hrdinové, kteří sice ještě navštěvují základní školy, již ale konají velké skutky. Při slavnostním vyhlašování je podpořili patroni jednotlivých kategorií z řad populárních osobností jako například Jitka Čvančarová, Jan Révai, Zora Jandová, Jiří Ježek a další.

Nadační fond Dětský čin roku již 11. rokem vyzdvihuje a oceňuje dobré skutky těch nejmenších. Letošní vítězové neváhali a pomohli spolužačce při epileptickém záchvatu, obětovali vítězství v závodě, aby se postarali o zraněného přihlížejícího či nebyli lhostejní ke svým vrstevníkům ani starším lidem. Důstojným místem pro ocenění těchto významných dětských činů se stala již tradičně Brožíkova síň na Staroměstské radnici v Praze.

„Příběhy dětí, které se do Dětského činu roku přihlásí, jsou každý rok jedinečné. Všechny však spojuje odvaha a odhodlání pomáhat,“ říká Markéta Minaříková, předsedkyně Nadačního fondu Dětský čin roku a marketingová ředitelka společnosti Whirlpool pro ČR a SR, a dodává: „Dětská vynalézavost je velkou inspirací pro nás všechny. A platí to i o jejich snaze pomáhat. Například letošní vítězka kategorie Pomoc n@ netu nahrála motivační videa pro své vrstevníky na YouTube.“

Do projektu Dětský čin roku 2015 se přihlásilo celkem přes 650 příběhů, které popisovaly dobrý skutek samotného autora či skutek jeho vrstevníků. Soutěžilo se v sedmi kategoriích: Záchrana lidského života (partnerem je ŠIK – Školní informační kanál), Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě (partnerem je Rádio Junior), Dobrý nápad, Pomoc n@ netu (partnerem je Seznam.cz) či Pomoc starším lidem, kterou zaštiťuje hlavní partner projektu Nadace AGROFERT. O vítězích rozhodly děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz.

Výherci Dětského činu roku 2015 získali hodnotné věcné dárky od partnerů projektu a pro svou školu také šek v hodnotě 10 000 Kč na nákup školních pomůcek. Kromě sedmi soutěžních kategorií byly předány i tři speciální ceny Dětského činu roku.
„Ocenění a poděkování si zaslouží nejenom dětští hrdinové, ale také základní školy a učitelé, kteří myšlenku našeho projektu podporují a seznamují s ní své žáky,“ doplňuje Markéta Minaříková.

Stejně jako v předchozích letech moderoval slavnostní předávání ocenění herec a hudebník Aleš Háma, který je čestným předsedou Nadačního fondu Dětský čin roku: „Vyhlašovat vítěze Dětského činu roku a osobně se s nimi setkat je pro mne čest. Přestože je jim okolo 12 let, nezalekli se situací, které si dokážu sám jen těžko představit. Doufám, že bych v sobě našel stejné odhodlání a zachoval se jako oni,“ říká Aleš Háma.

Své role se při předávání cen a především při čtení hrdinských příběhů zhostili také patroni jednotlivých soutěžních kategorií, konkrétně herec Jan Révai, herečka Jitka Čvančarová, zpěvačka Petra Černocká, modelka Lucie Hadašová, vícenásobný paralympionik a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek, moderátorka Zora Jandová a herec Braňo Holiček.

VÝSLEDKY DĚTSKÉHO ČINU ROKU 2015

Záchrana lidského života
Adam Zezulka (13 let): Epileptický záchvat
ZŠ V Domcích, Trutnov
Adam a jeho kamarádky pohotově zareagovali, když jejich spolužačka dostala ve školní šatně epileptický záchvat. Doběhli pro paní učitelku, spolupracovali se zdravotníky, které přivolali, a společně se tak o kamarádku postarali.

Pomoc ostatním
Matyáš Kolek (12 let): Pomoc po pádu z kola
ZŠ Bohumínská, Ostrava
Matyáš je hrdý na svého bratra Filipa, který pomohl zraněnému muži, přestože zrovna závodil v cyklistickém závodě, a přišel tak o šanci na vítězství. Filip za to nedostal žádné oficiální poděkování, proto bratr jeho příběh do Dětského činu roku přihlásil.

Pomoc starším lidem
Karolína Vosecká (13 let): Sousedka
ZŠ Mnichovická, Kolín
Každých čtrnáct dní jezdí Karolína s rodiči na chatu. Stejně pravidelně začala navštěvovat jejich starší osamocenou sousedku, kterou tak vždy rozveselí, a pomáhat jí s údržbou domácnosti. Karolína je ráda, že stačí trocha pomoci, lásky a slov a starší člověk může být hned veselejší a šťastnější.

Kolektivní pomoc
Tomáš Soldán (8 let): Sborník pro seniory
ZŠ Prostějov, Prostějov
Tomáš a jeho kamarádi uspořádali soutěž pro seniory na téma Moje oblíbená hračka. Z devadesáti získaných příběhů, fotografií a ilustrací vytvořili sborník, který seniorům při společném křtu předali.

Pomoc přírodě
Kryštof Kratochvíl (13 let): Rybníček
ZŠ Mnichovická, Kolín
Kryštof rád jezdí s babičkou a dědečkem na chatu, kde je nedaleko malý potůček s rybami a žábami. Aby obyvatelé potůčku přežili suché léto, vymyslel Kryštof malé jezírko, které mu pomohl děda u chaty vybudovat.

Dobrý nápad
Tereza Grygarová (12 let): Dárek
ZŠ Bohumínská, Ostrava
Po velkém úklidu dětského pokojíčku zbylo Terce hodně hraček, knížek, pastelek a dalších věcí, které již nepotřebuje. Místo aby je vyhodila, napadlo ji věnovat věci dětem z oddělení sociálně-právní ochrany, kde Terčina maminka pracuje.

Pomoc n@ netu
Karolína Našincová (12 let): Staň se nadějí
ZŠ a MŠ J. Š. Baara, České Budějovice
Karolína přemýšlela, jak pomoci lidem, kteří mají problémy. Jakožto začínající youtuberka vymyslela a natočila video o tom, jak se bránit šikaně, a motivační video Staň se nadějí, aby se lidé nebáli pomáhat druhým.

Speciální ocenění
Jakub Juřica a Lukáš Vacek (14 a 15 let): Unikátní dokument o bezdomovectví
ZŠ Brno
Dva kamarádi a spolužáci z 9. A vytvořili v rámci celoročního skupinového projektu krátký dokument na téma bezdomovectví. I přes svou nezkušenost a zdravotní handicap projevili zcela ojedinělou schopnost vcítit se do problematiky sociálně vyčleněných dospělých.

Hana Limbergová (14 let): Realizace dobrého nápadu
Gymnázium Budějovická
Podle Hany je nejlepší odměnou za dobrý nápad jeho realizace. Proto by do škol zavedla předmět realizace dobrého nápadu, aby žáci věděli, komu o svém dobrém nápadu říci a jak pomoci jeho realizaci.

Žáci ZŠ při fakultní nemocnici Brno za dlouhodobou účast v projektu
Základní škola poskytující péči nemocným dětem se do Dětského činu roku zapojuje každoročně. I letos žáci zaslali několik krásných příběhů o dětské pomoci.


Více informací o projektu Dětský čin roku naleznete na webových stránkách www.detskycinroku.cz.

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít