Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /17°C
Pondělí 22. 7.

Polojasno
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Dolní Sasko chce prosadit těžbu břidlicového plynu.
Německá spolková země Dolní Sasko zahájila ofenzivu, jejímž cílem je změnit platné zákony, které v Německu nedovolují těžit břidlicový plyn metodou takzvaného hydraulického štěpení, neboli frakování.

„Pravidla pro frakování nemohou určovat ty země, které plyn vůbec netěží,“ zlobil se v německém listu Handelsblatt zemský premiér Olaf Lies, jehož sociální demokracie v této druhé největší spolkové zemi (po Bavorsku) vládne společně se Zelenými. Na Dolní Sasko připadá 95 procent veškeré německé produkce plynu a jeho těžba má pro tuto spolkovou zemi, v níž se nachází například také kmenový závod Volkswagenu ve Wolfsburku, mimořádný hospodářský význam. Loni zemské vládě na daních přinesla těžba plynu kolem 600 milionů eur. Její dvacetiprocentní majetkový podíl v koncernu Volkswagen tentokrát jenom 200 milionů eur.

„Zákonný rámec pro těžbu pomocí frakování by mohl být schválen už do letošního podzimu,“ prohlašuje zemský premiér Olaf Lies. Vláda v Berlíně se už během minulého funkčního období snažila vytvořit zákonné podmínky pro těžbu břidlicového plynu. Ale narazila na odpor některých spolkových zemí, které přijetí potřebných zákonů v podstatě zablokovaly. Dolnosaského premiéra to vyloženě popouzí. Věří, že tentokrát jeho snaha přinese úspěch.

Dolní Sasko ale musí počítat s tím, že v Berlíně narazí na odpor spolkové ministryně životního prostředí Barbary Hendricksové. Ta nechce o těžbě plynu pomocí frakování v Německu ani slyšet. „Pitná voda a veřejné zdraví jsou nade vše,“ prohlašuje rezolutně sociálně demokratická politička v týdeníku Der Spiegel.

Podstata „frakování“ spočívá v tom, že se do ložiska vhání stlačená tekutá směs vody s pískem a pomocných chemikálií, například ethylenglykolu, metanolu nebo chlorovodíku. Podle Michaela Schmidta, který řídí evropský byznys britského koncernu BP nemá frakování na starém kontinentu perspektivu. Hlavním důvodem podle něj je husté zalidnění v Evropě i to, že není k dispozici dostatek potřebné technologie. Ale další experti to vidí přesně opačně. Například Daniel Yergin z poradenské firmy IHS je přesvědčen, že Německo by mělo krotit své ambiciozní záměry ve využívání obnovitelných zdrojů, hlavně větrných elektráren na širém moři. Je to totiž velice drahý „špás“. Velkorysá vládní podpora obnovitelných zdrojů, kterou nyní spolková vláda v Berlíně omezuje, měla jeden zcela nečekaný „vedlejší efekt“ - zvýšení těžby uhlí, které je ve srovnání s větrnou energií levné. Ale patří k palivům, která nejvíce znečišťují ovzduší. „Německo by se mělo pustit do těžby svého břidlicového plynu, a výhledově tak uspokojovat až 35 procent celkové spotřeby plynného paliva,“ doporučuje Yergin ve zprávě IHS. Průzkum a těžba břidlicového plynu by podle něj v SRN mohla vytvořit až milion nových pracovních míst.





Dnes je Sobota 20.07.2019
Dnes má svátek: Ilja
Zítra má svátek: Vítězslav
východ slunce 04:20
západ slunce 19:58
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít