Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Duševní problémy mladého člověka přiblíží komiks Isaac v úzkých.
Hrdinové komiksů neoplývají vždycky nadpřirozenými schopnostmi a na některé padouchy zkrátka nestačí. Isaac svádí boj se svým temným stínem, který z něj pomalu vysává životní sílu. Dá se zvítězit nad něčím, co se zdá být naší součástí?

„Komiks poukazuje na duševní problémy mladých lidí. To je v dnešní době velmi vážné téma, které se bohužel často zlehčuje nebo se o něm nemluví vůbec.“ říká překladatelka komiksu Anežka Chrudinová. „Doufám, že příběh Isaaca někomu pomůže dodat si odvahu, aby se svými stíny bojoval a vyhledal pomoc odborníků.“ dodává.

Komiks Isaac v úzkých vznikl v rámci 24hodinového projektu na Komiksové škole v Malmö a zrcadlí částečně autobiografické zážitky mladého švédského kreslíře Adriana Malmgrena. Cílem autora nebylo pouze ztvárnit svou zkušenost, ale také vytvořit prostředek, jak se vyrovnat s životními těžkostmi.

V současnosti se Adrian Malmgren věnuje přednáškám na téma duševních problémů a queer problematice, přednáší ale také o tvorbě komiksu jako takové. Jeho tvorba byla publikována v řadě komiksových periodik a na komiksových festivalech ve Švédsku. Tam také Malmgrenovu tvorbu poprvé objevila skandinavistka a překladatelka Anežka Chrudinová. Krátce na to se začala tvořit jejich spolupráce a myšlenka na představení Malmgrenovy tvorby českým čtenářům. Díky výstavě Isaac v úzkých se tak stejnojmenný komiks nyní dočkává oficiálního českého uvedení.

Zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek 29. 9. od 16 hodin ve foyer Moravské zemské knihovny v Brně. Komiks zde osobně představí jeho překladatelka Anežka Chrudinová ze Skandinávského domu. Po otevření výstavy bude následovat beseda o autentických zkušenostech s duševními problémy se členy Sdružení Práh.  Beseda začne v 17 hodin ve videokonferenčním sále ve 4. patře knihovny.

Výstava se koná díky spolupráci Sdružení Práh, Moravské zemské knihovny a brněnské pobočky Skandinávského domu. Výstavu bude možné zhlédnout od 29. 9. do 29. 10. 2016 v rámci běžného provozu knihovny.

Skandinávský dům působí jako kulturně vzdělávací centrum, jehož hlavním cílem je prezentace kultury zemí evropského Severu (Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Litva, Lotyšsko, Norsko, Švédsko) v České republice. Za tímto účelem pořádá rozmanité kulturní akce (přednášky, literární besedy, filmová promítání, výstavy, hudební akce), provozuje informační webové stránky a knihovnu severské literatury.

Více informací zde: www.skandinavskydum.cz/2016/otevreni-vystavy-isaac-v-uzkych/

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít