Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


EGYPTSKÁ AKTIVISTKA NESPRAVEDLIVĚ ODSOUZENA NA 3 ROKY VĚZENÍ
Yara Sallamová je obránkyně lidských práv působící v Egyptské iniciativě pro práva na ochranu osobnosti (EIPR). Je známá také svou aktivitou v oblasti práv žen. 21. června dorazila k prezidentskému paláci Itihadíja v Káhiře skupina demonstrantů. Yara Sallamová se protestu nezúčastnila, byla v té době zrovna na procházce se svým bratrancem ve čtvrti Heliapolis. Bezpečnostní složky je oba zadržely během zásahu po skončení protestu ve chvíli, kdy si kupovala vodu. Jejího bratrance druhý den propustili, Yara ale zůstala ve vazbě poté, co policie zjistila, že pracuje pro EIPR. Amnesty International ji považuje za vězeňkyni svědomí a požaduje její okamžité propuštění.


Yara byla spolu s 21 dalšími osobami zatčenými během protestu odsouzena 26. října ke třem letům vězení. Bezpečnostní složky budou skupinu navíc ještě tři roky po propuštění monitorovat.

Obvinění zahrnovala „účast na nepovolené demonstraci, která ohrozila veřejný pořádek a bezpečnost“ a „ukazování síly s cílem vyděsit kolemjdoucí a ohrozit jejich životy“.

Podle obhájců Yary a celé skupiny důkazní materiál použitý u soudu neprokázal, že by se kdokoli z nich choval násilně. Rodiny obviněných ani veřejnost se soudu nemohly účastnit. Autority navíc oddělily obžalované od prostoru soudní síně přepážkou ze zabarveného skla, takže obžalovaní soud nemohli slyšet a nemohli hovořit se svými právníky. Soud navíc každému z obžalovaných uložil pokutu 10 000 Egyptských liber (30 000,- Kč) jako náklady na opravu budovy poškozené během protestů 21. června.

Pozadí případu

Podle svědectví Egyptské iniciativy pro práva na ochranu osobnosti skupina protestujících pochodovala k prezidentskému paláci Itihadíja, když je cestou napadli muži vyzbrojení rozbitým sklem, noži a meči. Když demonstranti dorazili na náměstí Ismailiya v Káhiře, bezpečností síly proti nim použily slzný plyn a zahnaly je do přilehlých ulic.

Yara Sallamová je spolu s dalšími šesti ženami ve vězení al-Qanater, muži v káhirském vězení Tora.

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít