Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Elektromobily jako popkorn
Přední dánský futurolog Larse Thomson přirovnává rozvoj elektrického pohonu automobilů k popkornu: Dlouhé minuty se s kukuřicí na první pohled nic neděje. Pak se ale během sekundy přemění na popkorn. Podle futurologa už první kukuřice pukly a svět je na pokraji elektromobilní revoluce. První náznaky toho, že má pravdu, se už projevují i v České republice – budují se nové dobíjecí stanice a zájem o auta „na baterky“ roste.

Trend aut s elektrickým pohonem se šíří světem nehledě na zatím vysokou pořizovací cenu a málo dobíjecích stanic. Dokazuje to například pozoruhodný úspěch firmy Tesla, jejíž nejnovější Model S se stal v září v Norsku nejprodávanějším nejen elektromobilem, ale i autem měsíce. Nový model má dojezd 502 kilometrů a v Česku se dá pořídit zhruba za 1,6 miliónu Kč (bez DPH). „U nás se zatím elektromobily příliš nekupují, registrovaných máme pouze do 150 vozidel“, říká Jaromír Marušinec z Asociace elektromobilového průmyslu (ASEP). Podle něj je v tuzemsku horší ekonomická situace, než v ostatních státech EU, protože na elektromobily nejsou dotace.

Světovému žebříčku nejprodávanějších elektromobilů s počtem přibližně 100 000 dosud prodaných kusů vévodí společnost Nissan s vozidlem Leaf (udávaný dojezd až 199 km), Renault zatím prodal asi 40 000 elektromobilů. Novinka automobilky BMW, vozidlo i3, už měla měsíc před uvedením na evropský trh 8 000 objednávek.

V České republice sice zatím pomalu, ale přece přibývají i dobíjecí stanice. Skupina ČEZ uzavřela v rámci pilotního projektu Elektromobilita v roce 2010 partnerství s firmou Peugeot, jejímž cílem je testování možností elektromobility v ČR. Podle projektového manažera Tomáše Knespla provozuje ČEZ v současnosti 35 veřejných dobíjecích stanic a další jsou ve fázi výstavby. Současní uživatelé elektromobilů obdrží u ČEZ za 150 Kč měsíčně čipovou kartu, na kterou mohou své vozidlo na stanicích ČEZ neomezeně dobíjet. Na rychlodobíjecích stanicích, kterých je ale v ČR dosud jen 5, se elektromobil střední třídy s kapacitou baterie 25 kilowatthodin nabije v řádu desítek minut. „Dobu dobíjení ovlivňuje několik faktorů: zejména kapacita baterií, ale také třeba teplota baterií, “ vysvětluje Knespl. On sám využívá elektromobil už téměř tři roky a mezi výhody řadí zejména náklady na provoz: 100 kilometrů uživatele vyjde průměrně na 70 Kč. „ Navíc se dá vozidlo dobít prakticky z každé zásuvky,“ dodává Knespl.

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít