Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Čtvrtek 18. 10.

Polojasno
18°C /9°C
Pátek 19. 10.

Polojasno
17°C /8°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Energetická revoluce: Výpadky dodávek elektřiny v Bavorsku
Více než polovina průmyslových podniků v Horním Bavorsku má problémy s výpadky dodávek elektrické energie, k nimž dochází v důsledku německé energetické revoluce. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila mnichovská Průmyslová a obchodní komora (Industrie – und Handelskammer für München und Oberbayern – IHK).

„Ztráty jsou obrovské – i když někdy vypadne elektřina na méně než tři minuty, přístroje se musí znovu nastartovat, opotřebovávají se a náklady narůstají,“ říká generální ředitel IHK Peter Driessen a uvádí příklad strojírny, která v důsledku krátkého výpadku elektřiny v poslední fázi obráběcího procesu přišla o celou práci v hodnotě 50 000 euro.
IHK zaznamenala při průzkumu problémy s přerušením dodávek elektřiny u 58 % z 55 dotázaných podniků. Nejčastěji se vyskytují výpadky v rozvodných sítích kratší než jedna sekunda. Některá zařízení, jako např. motory nebo zářivky, omezenou kvalitu dodávky elektřiny tolerují, i když poklesy v momentu točení nebo jasnosti mohou porušit kvalitu výroby. Horší je to u citlivých přístrojů, u nich může docházet při odchylce k odpojení. Krátkodobými odchylkami se rozumí přechodné přepětí, napěťové překmity, krátkodobé poklesy napětí, absence poloviny frekvence a odchylky síťové frekvence.

Generální ředitel IHK Peter Driessen poznamenal, že stabilita bavorských přenosových soustav patří mezi „důležité články dobře fungujícího hospodářství“. Zastaralé, někdy dokonce nedostačující přenosové sítě se ale na některých úsecích nedokáží vyrovnat s rostoucím podílem elektřiny z těžko regulovatelných obnovitelných zdrojů. Například firma Tennet, jeden z provozovatelů německých sítí, musela v první polovině loňského roku kvůli kolísající výrobě větrné energie v severním Německu 502krát zasahovat proti výpadkům v síti, aby nedošlo k rozsáhlému blackoutu.
Problémy jsou důsledkem přechodu německé energetiky na obnovitelné zdroje energie. Bavorsko – průmyslově nejsilnější spolková země na jihu Německa, je kvůli postupnému uzavírání jaderných elektráren stále více závislá na dodávkách zelené elektřiny ze severu. Výstavba energetických přenosových sítí ze severu na jih ale zaostává za tempem budování větrných a fotovoltaických elektráren. V roce 2015 se navíc uzavře další bavorská jaderná elektrárna Grafenrheinfeld, která vyrábí cca. 300 TWh energie.

Dnes je Středa 17.10.2018
Dnes má svátek: Hedvika
Zítra má svátek: Lukáš
východ slunce 06:32
západ slunce 17:04
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít