Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Sobota 17. 11.

Jasno
6°C /0°C
Neděle 18. 11.

Polojasno
5°C /-2°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Enneagram, devět tváří duše - recenze knihy
„Čtyřkám působí málo radosti něco vlastnit. Důležitější pro ně je toužit než mít. Jakmile objekt své touhy konečně mají, jsou zpravidla zklamané. Proto mohou být velmi komplikovanými partnery v lásce…

…Je to část hrozného dilematu, ve kterém nevykoupená čtyřka vězí. Nemůže žít v přítomnosti, která je stále plná chyb a nedostatků. Když se však její touha zrealizuje, vždy je na tom zase něco, co lze vytknout…

…Čtyřky ve svém raném dětství opakovaně učinily zkušenost, že přítomnost je nesnesitelná a nesmyslná. Často to bylo v souvislosti s nějakým velmi bolestným zážitkem ztráty. Tato ztráta mohla být skutečná (smrt jednoho z rodičů, nemanželské narození, rozvod, přestěhování a vykořenění, jeden rodičů přichází a odchází, další dítě se narodí nebo je mu dávána přednost apod.), nebo byla pociťována „jen“ emocionálně. Modely pozitivních rolí zčásti chyběly… Touha čtyřky směřuje k oné ztracené lásce, je současně touhou po domově i touhou po dálkách…“


Tak co, poznáváte se?

Já teda nejsem čtyřka, ale celkem dokážu tuhle podivnou rozpolcenost pochopit. Čímž se hezky takhle elegantně dostávám hned zkraje k tomu, co na této knize miluju. Ostatně na všech enneagramových knihách.
Můžete si donekonečna číst o jiných typech, než jste vy sami, ale přesto v nich nacházíte nadmíru zajímavé podněty k přemýšlení. A možná se dostávám do stavu hypochondra a začínám si myslet, že v každém typu se občas poznávám. Možná máme všichni občas reakce na situace právě podle těchto rozvětvených pravidel a souvislostí. Možná i jen typ dětství, který zažijeme, nějakým způsobem ovlivní naše chování a reagování v dospělosti, a tak i když jste jiný typ podle enneagramu, díky tomuto prožitku se může do vašeho chování prolínat i jiný typ.

A kromě popisu jednotlivých typů, tu najdete i velmi dobrý základ k cestě sebepoznání. Nemůžeme se vyvíjet, pokud nepoznáme sebe samé. Nemůžeme nakonec ani plně žít, pokud nepoznáme své nitro. Enneagram považuji za jeden z nejúčinnějších psychologických metod, jak poznat sám sebe. Na základě čiré logiky. O ničem jiném to tady není. Lidstvo je stále stejné, jen všechny ty vlastnosti a naše přirozené reakce jsou namíchány v tisíci různých barev.

Autoři se zabývají také tím, jak a kde reagujeme, co cítíme v které části těla (břicho, srdce, hlava) a tady si můžete pak sami říct pro sebe, kde pociťujete na zdraví následky nepohody a nerovnováhy s pocitem přijetí, s pocitem nebezpečí, přetížení, myšlenek, kde se cítíte špatně při problémech se vztahy nebo sexualitou. Je mnoho otázek, které napadají a mnoho souvislostí, které dochází čtenáři nezávisle na tom, co právě čte.

Aha efekt – ten tady zažijete na každé straně několikrát.

Autoři slibují zkušenost prožití vnitřní vznešenosti a síly. Splnili to?

Já myslím, že ano. Protože tady dostáváte dokonalý návod na lidskou duši, na sebe, na pochopení sebe i jiných, na pochopení souvislostí mezi chováním, naučeným chováním, povahou – a tím, co a jak prožíváme. A když si rozumíte, jste sebevědomí. Najdete v sobě vznešenost. A taky sílu. Najdete sebe.

O autorech:

Richard Rohr v roce 1961 vstoupil do františkánského řádu, kde vystudoval teologii a byl vysvěcen na kněze. Dnes je mezinárodně uznávaný autor, kazatel a vedoucí exercicií, zakladatel Centra to akci a kontemplaci v Novém Mexiku. Je znám díky audionahrávkám a videím, která vydává už od sedmdesátých let.

Andreas Ebert se narodil v roce 1952 ve východní části Berlína a vystudoval evangelickou teologii, je také kněz a věnuje se překladům, psaní textů a knih.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com, 2018

autorka recenze: Renata Petříčková

Dnes je Pátek 16.11.2018
Dnes má svátek: Otmar
Zítra má svátek: Mahulena
východ slunce 07:22
západ slunce 16:13
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít