Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Sobota 20. 7.

Polojasno
29°C /14°C
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


František Kvíz: Houbařův sen - recenze knihy
„Před mnoha tisíciletími, když první lidé začali osídlovat náš kraj, byly zde jen hluboké temné lesy protkané pavučinami potůčků, říček a močálů, kam až oko dohlédlo.

Příchozí lidé nebyl jen lovci a sběrači, ale také zemědělci. Potřebovali proto k pěstování polních plodin volné prostory bez porostů, které by mohli zorat a oset. Místa pro svá políčka tak získávali mýcením a vypalováním zdejších prastarých lesů. Nejednou se proto dostávali do křížku s místními lesními stvořeními.

Často je třeba stromoví duchové a skalní obři zasypávali kamením, házeli po nich větve, vyvrácené seschlé stromy a vývraty.

Lesní víly a skřítci připravovali temná kouzla na jejich zahubení a lákali je do bezedných bažin.

Vodníci připravovali zrádné tůně se záludnými víry na říčkách i na tehdy ještě bezejmenné velké řece protékající napříč touto krajinou. Dravci zdejších lesů jako třeba medvědi, vlci, rysi a i spousta menších byli vysíláni k přepadání a zahánění těchto lidských vetřelců…“

To je naprosto ideální podklad pro vznik nějaké legendy, pověry, pověsti, která určitě přetrvá věky. A v právě takových časech a v takové atmosféře vznikala většina příběhů, o kterých autor píše. František Kvíz navíc zachoval svému vyprávění nostalgický ráz, až starobylou, staromilskou strukturu příběhů, vnesl do nich pokoru, dávno ztracený pel nostalgie, jež připomíná staré dobré příběhy, které jsme četli jako děti. Když ještě autoři knih byli takovým Oldřichem Novým v knižním světě. Vzácné mi připadá toto dílo a to nejen tím, jak úžasně a lehce, něžně, autor píše, ale také zvolenou grafikou a obrázky.
Máte chuť tu knížku vyloženě mlsat. Očima, příběhem…

A je to celkem složité čtení

Ačkoliv jsem čekala čtení trošku jednodušší, musím říci, že kniha se mi velmi líbila. Je však na chvíle, kdy na vás nikdo nikde nespěchá. Kdy se můžete nad příběhem rozvinout, kdy o něm můžete rozmýšlet a číst pomalu. Vychutnávat si ho. Děje tam je v pohádkách poměrně mnoho a při příliš rychlém čtení se můžete snadno ztratíte. A je to škoda. Je to jako procházka tajemným lesem, pohádkovými příběhy, které tu voní jako indiánský oheň, tu se dostanete do vlčí nory a někdy budete řešit neštěstí s kouzelným fialkovým prachem, který nešťastně použila ještě nešťastnější víla. Co příběh, to jiná vůně, to jiná chuť.

Nehledejte tu nějakou jednolitost. V pestrosti je ta krása, ta síla. Je to jakoby opravdu příběhy vyprávěl dědeček svému vnukovi a byly to ty nejkrásnější chvíle, na které budou oba dlouho vzpomínat. Až do konce života. Vzácné chvíle tajného spojenectví a předávání příběhů, jež spojují generace.

No, pokud spojují generace lidí žijících v Českém Švýcarsku, tak nyní už jste zasvěceni i vy. Je to opravdu moc milý a malebný pohled do specifického života tamních lidí, do drsné přírody, která si umí vzít to, co jí člověk vzal.

Kniha částečně popisuje reálie, které můžete poté navštívit a třeba si u skal, v lese či u zřícenin, vzpomenout na příběh, který jste o této části četli. Stanout ve stejné posvátné úctě, která je cítit z každého slova Houbařova snu, Pohádek Českého Švýcarska. Netušila jsem, jak zvláštní a neopakovatelná je tam příroda, jak zvláštní tam musel být lid, zocelený, bohabojný i nesmírně odvážný.

Mistrné příběhy, které jsou tak jednoduché, že právě v jejich jednoduchém a nekomplikovaném vyprávění tkví celá jejich síla, vám dají v detailech ochutnat hlubokou přírodu, tajemnou atmosféru a věřím, že vám chvílemi bude i zima v tomto někdy nehostinném kraji. A v dálce, v dálce možná opravdu uslyšíte kočovný vůz potulných cikánů, protože… protože jednoduchost, jakou František Kvíz zvolil, ale i pěkné „dětské“ ilustrace a grafika, vám dovolí se do knihy vložit celou duší a relaxovat. Snad se i přenést roky dozadu, do svého vlastního dětství.

Jako bych znovu porozuměla pohádkám…

Vydalo nakladatelství IFP Publishing, 2015, www.ifp-publishing.cz

autorka recenze: Renata Petříčková





Dnes je Pátek 19.07.2019
Dnes má svátek: Čeněk
Zítra má svátek: Ilja
východ slunce 04:19
západ slunce 19:59
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít