Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Geoinženýrství: Záchrana planety, nebo utopie?
Geoinženýrství je obecný výraz pro záměrné rozsáhlé zásahy do planetárního prostředí, které mají čelit klimatickým změnám, zejména oteplování Země.

Podle přehledu některých nejpozoruhodnějších nápadů, který zveřejnil časopis National Geographic, se nejjednodušší cestou zdá být podpora přírodních procesů, protože přibližně polovina světových emisí CO2 se ročně odstraní z planetárního ovzduší přirozenou cestou, zejména díky fotosyntéze. Patří sem například plán na řízenou masovou obnovu lesů, nebo na rozptylování síranu železnatého do oceánů, což by povzbudilo růst planktonu.

Oblačnost nad oceány pokrývá asi pětinu zemského povrchu a ochlazuje planetu, protože odráží sluneční záření. Z toho vychází návrh na vybudování flotily lodí bez posádky řízených družicemi a poháněných větrem, které by brázdily oceány a rozstřikovaly vysoko do ovzduší mořskou vodu.

Hodně kontroverzní je nápad na vstřikování částeček sulfátů do horní atmosféry. Mělo by to simulovat situaci po výbuchu filipínské sopky Pinatubo, která v roce 1991 vyvrhla do atmosféry v obrovském množství oxid siřičitý, který odrážel zpět do vesmíru tolik slunečního světla, že se Země dočasně ochladila o půl stupně Celsia.

Nejvýstředněji vypadá nápad vypustit do vesmíru biliony extrémně tenkých, lehkých disků, které by měly být vystřeleny na oběžnou dráhu 1,5 miliónu kilometrů nad Zemí, aby odrážely sluneční záření. Rozmístění této globální sluneční clony by však bylo nesmírně nákladné a časově náročné: dvacet elektromagnetických odpalovacích zařízení by muselo deset let vysílat každých pět minut do vesmíru 800 tisíc disků.

Jak ale podotýká National Geographic, všechny tyto manipulace s sebou nesou dosud neprobádaná rizika a je otázka, zda by se lidstvo vůbec mělo o ochlazování Země pokoušet.

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít