Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Čtvrtek 18. 7.

Dešťové přeháňky
25°C /14°C
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Hans Rath: Ďábel je taky jenom člověk - recenze knihy
Hodilo by se to k takovému malému komornímu filmovému zpracování. A pak hezky vysílat každý rok ve vánočním čase… Důraz lze klást perfektním dialogům, u kterých i sám čtenář dělá pauzu, aby ho mohl lépe vstřebat. A o to vtipnější je, že tenhle podivný týpek Anton Auerbach, který si přišel vyjednávat o duši tuctového psychologa ve vás vzbudí úplně stejné otázky a vzdorové, ovšem velice logické otázky a reakce, jako v hlavním hrdinovi. Jakob Jakobi velmi příjemně zastupuje každého, kdo si tuto knihu otevře a začte se.

Příběh odpočinkový, snad bych řekla až sváteční. Snad to dělá atmosféra předvánočního a vánočního času, snad to dělá všudypřítomný sníh a mráz, nebo snad je to mystika celého příběhu šmrncnutá lehkou neuvěřitelností, exorcismem a tajemnem, po kterém – jsem si zcela jista – přijde na Jakoba Jakobiho někdy v únoru, březnu, neřknu-li v létě, pocit, že tohle všechno se mu snad asi muselo jenom zdát. No, docela by mne zajímalo pokračování tohoto příběhu!

Vlastně by zasazení příběhu do letních dnů rušilo. Vždyť se přece říká, že vánoční čas je magický a světy se prolínají. Takže se moc ráda nechám unést na chvíli příběhem, ve kterém se prolíná tajemno, realita a neustále jste napínáni představami, co se v budoucnu asi stane.

Dvě velké výhody – lehkost a hloubka

A to všechno zároveň. Nakonec jsem získala pocit, že Hans Rath dal do lehkého a odpočinkového příběhu hlubokou moudrost minimálně v tom, že popsal do dobrých vnitřních detailů zlo. Toho ďábla, peklo a samotného knížete pekel! Jestli vám něčím někdo v knize poleze na nervy, tak je to právě tenhle Toni, který je tak moc nevypočitatelný, že – no, prostě já jsem se začala bát mnohem dřív než Jakob Jakobi. Ale i on nakonec podlehl, i když si stále zachoval tu logiku pramenící z jeho profese psychologa a psychoterapeuta. To dává knize napětí, neustálé přetahování se z názoru do názoru, ze situace do situace. No a kdo byl nakonec silnější, když se do příběhu vloží i kněz? Uvidíte, rozuzlení je vpravdě překvapivé.

Ukázka:

„Ale čeho?“ zeptám se stísněně. „Vidím figurku z betléma, co roní krvavé slzy. A jestli si ze mě právě teď neutahuješ, je to docela působivý kousek.“

Roberto znovu sepne dlaně k modlitbě a zavře oči. „Obličej. Prohlédni si obličej.“

Udělám, co mi říká, a tentokrát mi nenaskáče husí kůže jen na zádech. Mám taky pocit, jako by mi na vteřinu vysadilo srdce.

„To… jsem… přece… já,“ vykoktám.

Roberto mi chlácholivě položí dlaň na rameno.

„Proto jsem ti volal, Jakobe. Existují fotografie jesliček z posledních let. Můžeš se sám přesvědčit o tom, že tahle figurka se ti nikdy nepodobala.“

Bezradně se na něj podívám.

„Dokážeš to nějak vysvětlit?“ zeptá se.

V hrdle mám sucho. „Nemáš tu náhodou panáka, viď?“

„Půjdeme ke mně do kanceláře,“ řekne a pokřižuje se.

Anotace:

Psychoterapeuta Jakoba Jakobiho navštíví nezvaný host. Chlapík se jmenuje Anton Auerbach a nepřeje si nic menšího než koupit Jakobovu duši. Ta má totiž od chvíle, co se Jakob setkal s Bohem, mimořádnou cenu. Pro koho? Pochopitelně pro ďábla. Nikým jiným totiž Auerbach podle svého tvrzení není.

Rozčilený Jakob odmítá na prodej duše byť jen pomyslet a „Toniho“ nebere vážně. Jenomže domnělý ďábel má v rukávu nejedno eso. Jakobův život se den po dni mění v učiněné peklo. Teď by se mu opravdu hodila boží pomoc…

O autorovi:

HANS RATH: Narodil jsem se v Straelenu v Severním Porýní. Obyvatelé tohoto regionu se živí zemědělstvím a zahradničením. Kdo se nehodí ani na jedno, musí na gymnázium. Po maturitě jsem studoval filozofii, germanistiku a psychologii v Bonnu, což podle Úřadu práce představuje solidní základ, aby se člověk jednou mohl živit jako pomocník při žních. Pracoval jsem jako čerpadlář, stavební dělník, jevištní technik, později jako divadelní kritik a analyzoval jsem scénáře.

Když mi v polovině 90. let nabídli místo v novinovém nakladatelství působícím v Německu, Česku a Maďarsku, vyměnil jsem už splacené lacláče zemědělského pomocníka za oblek s proužkem a začal pracovat ve středním managementu.

Krátce před svými čtyřicátinami jsem toho měl dost. Rozhodl jsem se zkusit štěstí v Berlíně jako autor na volné noze. Tam žiju dodnes se svou ženou Michaelou Weibusch a synem Mattim.

Vydalo nakladatelství Anch Books, 2016, www.anch-books.eu

autorka recenze: Renata Petříčková

Dnes je Středa 17.07.2019
Dnes má svátek: Martina
Zítra má svátek: Drahomíra
východ slunce 04:17
západ slunce 20:01
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít