Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Středa 24. 7.

Polojasno
29°C /16°C
Čtvrtek 25. 7.

Polojasno
30°C /17°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Hausbóty alebo bývanie na vode
Už aj na Slovensku sú v poslednej dobe čoraz vyhľadávanejšie stavby, ktoré sme pred pár rokmi poznali len z filmov. Hausbóty alebo po slovensky povedané - domy na vode patria medzi veľmi špecifické a nepochybne aj nesmierne fascinujúce. Zaujímavé je, že Slováci ich začínajú vyhľadávať okrem rekreácie už aj na trvalé bývanie.

Takúto stavbu však nie je možné umiestniť hocikde. Hausbót môže byť upevnený len na mieste vyhradenom správcom toku. Jedná sa o pomerne zložitý byrokratický proces. S niektorými povoleniami však vedia pomôcť aj spoločnosti zaoberajúce sa projektovaním a realizáciou hausbótov. „Zabezpečujeme kompletný servis od návrhu hausbótu až po samotnú realizáciu, prípadne presun na iné miesto. Riešime aj stavebné povolenia, čo sa týka vyväzovacích prvkov a podobne. Ceny sa pohybujú od cca 100.000 do zhruba 180.000 eur v závislosti od prevedenia a veľkosti stavby. Projekt je pri optimálnom postupe hotový približne za jeden mesiac, realizácia trvá štyri až deväť mesiacov“, prezradil pre Directreal projektant a konateľ firmy Shiptech, s.r.o. Ing. Michal Paulík.

Komfort bývania v dome na vode v porovnaní s klasickým rodinným domom je takmer identický. Na hausbóty je dovedené elektrické vedenie a tiež pitná voda formou vlastnej studne. Kanalizácia je riešená prostredníctvom čističky odpadových vôd, ktorá je umiestnená na každom hausbóte zvlášť a jej čistenie sa realizuje zhruba raz ročne. Plyn sem dovedený nie je, keďže ide o stavby v záplavovej oblasti. Na kúrenie sa využíva elektrina v kombinácii s krbovými kachľami.

V prípade, že nedisponujete vlastnými prostriedkami, problémom môže byť financovanie. „Banky tieto typy nehnuteľností nevnímajú ako zabezpečenie úveru. Zastávajú názor, že len keď je to nehnuteľnosť pevne spojená so zemou, je financovateľná hypotékou. Na tieto stavby preto nie je možné vziať si hypotekárny úver.“, povedala Ing. Karin Gronová, hypotekárna špecialistka.

Okrem statických existujú aj motorové hausbóty. V tomto prípade musí byť hydrodynamickejší, ľahší a užší, aby bol schopný presunu proti prúdu rieky. Výhodou je, že jeho majiteľ nepotrebuje mať vybavené miesto na státie. Ukotviť je ho možné všade, kde je to povolené. Jediné s čím treba rátať, je nevyhnutnosť menšieho člnu, či loďky, ktorou sa obyvatelia do takéhoto domu z pevniny dostanú.

Ak sa pýtate na to, čo sa deje na hausbóte v prípade zvýšenej hladiny rieky, prípadne záplav, odpoveď znie – nič výrazné. Keďže hausbót je v podstate plavidlo, dvíha sa spolu s riekou a záplavy v ňom nehrozia.

Dnes je Úterý 23.07.2019
Dnes má svátek: Libor
Zítra má svátek: Kristýna
východ slunce 04:24
západ slunce 19:54
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít