Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Hrozba blackoutu urychluje v Německu výstavbu přenosových sítí
Německá energetická síť byla letos 25. března jen krůček od blackoutu. Ten den se sešlo několik rizikových faktorů – jasná obloha s celodenním slunečním svitem, silný vítr v oblasti severomořských parků větrných elektráren a plný výkon východoněmeckých uhelných elektráren. Náhlý extrémní přebytek proudu zvládla přetížená energetická síť jen s největším vypětím a v ohrožení byly i energetické systémy nejbližších sousedů – Polska a Česka.
I v důsledku této kritické situace Německo urychluje plán na výstavbu síťových tratí. Premiérka Angela Merkelová prohlásila, že úspěch energetické revoluce stojí a zároveň padá na infrastruktuře a technologii přenosných sítí. Začátkem června 2013 spolková sněmovna schválila zákon na urychlení výstavby přenosových tratí (Netzausbaubeschleunigungsgesetz-NABEG), aby se zamezilo nebezpečí výpadku elektrického proudu během vysokých výkonů větrných a fotovoltaických elektráren. Plán výstavby se má z původních 10 let urychlit na pouhé 4 roky, za které se má zřídit 2 800 km nových tras a 2 900 km starších sítí se zmodernizuje. Náklady se odhadují na 10 miliard euro.

Další informace:
Celková délka všech přenosných sítí Německa je 35 tisíc kilometrů. Systém elektrických sítí se dělí na sítě rozvodné, které mají malé, střední, nebo vysoké napětí a sítě přenosové (vysoké napětí). Přenosové trasy elektrického napětí operují v Německu v současné době koncerny Vattenfall (50Hertz), E.On (Tennet Transpower), RWE (Amprion) a EnBW (EnBW Transportnetze). Podle Spolkové síťové agentury (Bundesnetzagentur), která je zodpovědná za systém sítí v celém Německu, se plánuje také stavba chytrých sítí „Smart Grids“, které budou schopny snižovat spotřebu drahé elektřiny ve špičce, efektivně pomohou jejímu využití a zajistí větší bezpečnost dodávky.
Podíl obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny v Německu stoupl v roce 2012 na 25% a do roku 2020 by se měl zvýšit o dalších 5%. Do roku 2020 větrná energie vyprodukuje téměř dvakrát tolik elektřiny než v současnosti. Německo bude do té doby potřebovat dalších 4500 km vedení vysokého napětí, aby se energie ze silného větrného severu přenesla do celé země a zejména na jih (Bavorsko), kde je největší průmyslová spotřeba elektřiny.

Zdroje:
http://www.bundesnetzagentur.de/cln_1931/DE/Allgemeines/Presse/presse-node.html
http://goo.gl/QUlFp
http://goo.gl/y3hmp
http://goo.gl/d9BM8
http://goo.gl/3lMPF
http://goo.gl/etZ8V

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít