Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /17°C
Pondělí 22. 7.

Polojasno
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Jaderné elektrárny budou v provozu mnohem déle, než se plánovalo
Životnost většiny jaderných elektráren ve světě byla při jejich výstavbě plánována na 30-40 let. Mnoho z nich ale bude ve skutečnosti v provozu mnohem déle, některé až dvojnásobek původně plánované doby.

Umožňuje to vyhodnocení rozsáhlých zkušeností a poznatků, které nebylo možné získat jinak, než provozem elektráren. Týkají se zejména procesu materiálového „stárnutí“ reaktorové nádoby, která je jedinou součástí elektrárny, již nelze vyměnit. Další důležitou podmínkou prodlužování provozu jaderných elektráren jsou také opatření přijatá po zkušenostech z havárií v elektrárnách Three Mile Islands, Černobyl a Fukušima - masivní investice do kontrolních a řídících systémů, požární, seismické a povodňové odolnosti a také do ochrany před teroristickým útokem.

"Jsem si jist, že jsme schopni ve spolupráci s hlavními partnery zajistit zcela bezpečný provoz na padesát a možná i 60 let," řekl Jean-Bernard Lévy, šéf francouzské elektrárenské společnosti EDF. Ta je největším provozovatelem jaderných elektráren na světě. Lévy prohlašuje, že jeho společnost je připravena na modernizaci dosluhujících elektráren, které jsou v průměru staré kolem třiceti let, vynaložit do roku 2025 až 55 miliard eur.

EDF má jaderné elektrárny také ve Velké Británii, jejíž vláda loni schválila nová pravidla a normy pro provozování jaderných elektráren. Omlazovací kúrou projde jako první elektrárna Dungeness B o výkonu 1040 megawatt, jež byla spuštěna v roce 1983. Původně měla být uzavřena v roce 2018, ale provozovatel (francouzská EDF) jí nákladem 150 milionů liber šterlinků, v přepočtu na 5,6 miliardy korun, prodloužil provoz o dalších 10 let.

Ruský státní koncern Rosatom hodlá prodloužit životnost reaktorů z původních 30 na 45 let. Celkem půjde o 11 reaktorů pracujících ve třech elektrárnách. Z toho čtyři jsou v Leningradské atomové elektrárně, jež se stavěla v letech 1970 - 1975, další čtyři v Kurské elektrárně nedaleko hranice s Ukrajinou a zbývající tři ve Smolenské elektrárně v těsném sousedství s Běloruskem. Nejstarší reaktor bude v Rusku jako první odstaven v roce 2035.

Svoji energetiku si bez jádra nedovedou představit Spojené státy americké, kde byla většina z nynějších sto reaktorů postavena ve druhé polovině osmdesátých let minulého století. S tím, že budou sloužit 40 let. Ale vládní Komise pro regulaci jaderné energetiky (NRC) už v roce 1991 rozhodla, že elektrárenské společnosti budou moci požádat o prodloužení licence o dalších 20 let. Samozřejmě, pokud dodrží přísné požadavky na bezpečnost.

V současné době mají v USA šedesátiletou životnost zaručeny zhruba tři čtvrtiny reaktorů a několik dalších žádostí o prodloužení platnosti licence komise vyřizuje. Za to, aby jaderné elektrárny "žily" déle, tvrdě lobují nejenom jejich vlastníci, ale také Americká fyzikální společnost. Pokud by stát na prodlužování životnosti nepřistoupil, elektroenergetika by podle ní během pěti let přišla o výkon 100 tisíc megawatt.

Zdroje:
http://www.oeko.de/presse/pressemitteilungen/archiv-pressemitteilungen/2014/alterndekernkraftwerke-
gefaehrden-sicherheit-in-europa/
http://www.eia.gov/todayinenergy/detail.cfm?id=19091
http://bellona.ru/filearchive/fil_lifeextensionwithNechaev.pdf
http://tesiaes.ru/?p=7634
http://tesiaes.ru/?p=10328
http://tesiaes.ru/?p=10300
http://inosmi.ru/social/20110923/175042390.html#ixzz3R57Qjr3Y

Dnes je Sobota 20.07.2019
Dnes má svátek: Ilja
Zítra má svátek: Vítězslav
východ slunce 04:20
západ slunce 19:58
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít