Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Jste připraveni na blackout? Většina českých domácností není.
Většina Čechů vůbec neuvažuje o tom, že by jejich rodiny mohl postihnout blackout, tedy náhlý, masivní a dlouhodobý výpadek dodávky elektřiny. Vyplývá to ze zjištění studentů Univerzity Tomáše Bati ze Zlína, kteří v rámci studentské vědecké práce zkoumali, jak jsou české domácnosti připraveny na tuto mimořádnou událost.

„Chováme se, jakoby se nás to vůbec netýkalo, ale to je velký omyl“ říká vedoucí studentské skupiny Michal Gregor, student prvního ročníku Fakulty logistiky a krizového řízení a uvádí příklady největších světových blackoutů posledních let: v červenci 2012 bylo dva dny bez proudu přes půl miliardy lidí v Indii, v srpnu 2005 přes sto miliónů v Indonésii. Výpadky se ale nevyhýbají ani tzv. vyspělým zemím: v roce 2003 zůstalo dva dny bez elektřiny skoro 60 miliónů Američanů – včetně obyvatel New Yorku, Bostonu, Filadelfie a dalších velkých měst. „Dnes se s úsměvem připomíná, že devět měsíců po výpadku se v postižené oblasti nebývale zvýšila porodnost, ale ona to žádná velká legrace nebyla – uvědomte si, že nefungovaly výtahy v mrakodrapech, stála veřejná doprava, protože stojany pohonných hmot jsou poháněny elektřinou, nemohli jste si nakoupit, protože v supermarketu se vám bez elektřiny ani neotevřou dveře a i kdyby, tak nefunguje pokladna. Nemluvě o tom, že nejspíš za pár dní nebudete mít peníze, protože nepůjdou bankomaty“ – vypočítává Michal Gregor, jak vypadá život moderního velkoměsta bez elektřiny.

Podle studentů je proto na místě, aby každá domácnost měla sestavený krizový plán, podle kterého se rodina bude v případě blackoutu řídit. Doma byste stále měli mít železnou zásobu potravin a pitné vody na jeden týden, základní léky a aspoň kanystr pohonných hmot pro případ, že budete muset jet do nemocnice. Měli byste si pořídit rádio na baterie nebo na kliku a myslet například i na to, že při blackoutu nebudou fungovat bezpečnostní systémy, což by společně se zvýšeným rizikem zhroucení státní správy nepochybně přineslo i větší aktivitu zlodějů a dalších kriminálních živlů.

Že nejde o žádnou velkou fantazii, to potvrzují i velká cvičení, která se organizují i v České republice. Při posledním z nich v září loňského roku cvičily součinnost při rozsáhlém blackoutu stovky příslušníků záchranných složek, armády a pracovníků komunikačních a energetických firem ve východních Čechách. Tajemstvím není ani to, že v poslední době se i česká přenosová energetická soustava několikrát pohybovala na hraně svých možností – naposledy na jaře loňského roku, když náhlý mohutný nadbytek elektřiny ze severoněmeckých větrných elektráren ohrozil sítě v celé oblasti východu Německa, Polska a Česka.

Další informace:
Blackout je stav rozpadu energetické sítě, který může nastat z mnoha různých příčin. Obvykle to bývá porucha na rozvodném zařízení v nějakém důležitém uzlu (požár rozvodny, transformátoru) nebo přerušení nějaké páteřní linky přírodní (silný vítr, který pokácí stožáry, mokrý sníh, který pokácí stromy a ty spadnou do vedení) nebo člověkem způsobenou událostí (před pár lety loď na Rýnu přetrhla vedení svým vysokým stěžněm).

Rozpad sítě může nastat i vlivem nerovnováhy přísunu a odběru elektřiny – dnes často zmiňované nebezpečí tkví v tom, že větrné a solární zdroje mohou neregulovaně a hlavně naprosto nepředvídatelně zavalit přenosovou síť množstvím elektřiny, kterou zrovna v tu chvíli nikdo nepotřebuje a nemá kdo odebrat. Naopak může nastat výpadek v době vysoké poptávky po elektřině, kdy náhle některý zdroj vypadne a proudu je nedostatek. Síť se přetíží, může nastat dominový efekt a postižené území může být velmi velké. Při největším známém blackoutu v červenci 2012 v Indii skončilo bez elektřiny 670 milionů lidí.

Náprava blackoutu:
Náprava blackoutu není jednoduchá, obvykle se využívá nějaký zdroj, který může nastartovat bez potřeby elektřiny – diesel, malá vodní turbína. Elektřina z ní se použije do budiče např. v generátoru uhelné elektrárny, a pak se postupně opatrně napojují další zdroje. Někdy v blackoutu mohou zůstat v provozu tzv. ostrovy – území zásobovaná z jednoho zdroje a nepropojená s okolní sítí.

Prevence:
Výstavba fázových transformátorů je zvláštním případem prevence, při které dochází k odvrácení nadbytečného množství proudu (proud se totiž neřídí obchodními kontrakty, ale Kirchhoffovými zákony). Tato varianta je v současné době předmětem jednání středoevropských zemí ohrožených přetížením sítí v důsledku mohutné výstavby větrných elektráren v Německu, pro jejichž proud ale nejsou vybudovány odpovídající přenosové tratě.

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít