Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Kanaďanům kvůli levné ropě zdražilo hovězí
Kanaďané dnes platí za litr benzínu v přepočtu asi dvacetikorunu. Oblíbené hamburgery a hovězí steaky jim ale za uplynulý rok pořádně zdražily. Kilogram mletého hovězího o čtvrtinu na skoro 12 kanadských dolarů (asi 230 Kč), rozštěnec vychází na více než jednadvacet dolarů za kilogram.

Co má ropa společného s hovězím? V Kanadě, která je třetím největším producentem ropy na světě, hodně. Většina ropy se těží ve třech "prérijních provinciích" - Manitobě, Saskatchewanu a Albertě. V nich se ale zároveň chová nejvíce skotu. Kovbojové už delší dobu utíkají z rančů na ropná pole, neboť u krav a telat si v průměru vydělají 3740 kanadských dolarů měsíčně (v přepočtu zhruba 72 tisíc korun), kdežto u ropných vrtů více než šest tisíc dolarů (115 tisíc korun) měsíčně.

"Potřebuji alespoň čtyři lidi, ale vůbec je nemohu sehnat," svěřil se agentuře Bloomberg sedmapadesátiletý Tim Steward, jehož stáda na ranči Rockglen v provincii Saskatchewan dohromady čítají na čtyři tisíce hlav. Jak dodává, kdyby se našel kupec, ranč, který jeho rodina vlastní od roku 1910, by prodal a šel si hledat štěstí jinde.

"Zemědělství může svými mzdami těžko soupeřit s ropnými firmami. Přitom získat a udržet si lidi je pro rančery v současné době naprosto zásadní," podotýká Greg Bowie, šéf Svazu chovatelů skotu z provincie Alberta.

Kanadští rančeři, jimž utíkají dělníci, museli výrazně omezit stavy skotu. Podle vládních statistik mají dnes přibližně 13 milionů dobytčat, což je nejméně od roku 1993. Jakoby nestačily předchozí pohromy, které je nutily k vybíjení stád - nemoc šílených krav, slintavka a kulhavka, v roce 2011 a letos povodně.

Zpracovatelé sice chovatelům platí vyšší ceny, ale co je to platné, když současně prudce zdražilo krmivo potřebné pro výkrm mladých zvířat.

Kanada zatím zůstává osmým největším vývozcem hovězího na světě, ale někteří tamní zpracovatelé masa ho už začínají dovážet ze sousedních USA. Ale ani tam se situace nevyvíjí dobře, neboť klíčové produkční oblasti jako například Texas stále pociťují neblahé důsledky katastrofálního sucha z roku 2012.

Zdroje:
wwww.bloomberg.com/news/print/2014-11-25/oil-boom-triggering-cowboy-shortage-across-canada.html
http://www.albertabeef.org/page/cattle-report
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A9rijn%C3%AD_provincie

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít