Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Sobota 20. 7.

Polojasno
29°C /14°C
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Karty Čtyři dohody - recenze
Kdo by někdy nelistoval Čtyřmi dohodami? Kultovní kniha. Karty na totéž téma jsou potom jen oživením toltécké moudrosti ve vašich rukou. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jak se mění slova řečené Donem Miguelem Ruizem v ubíhajícím čase? V letech, ve kterých je čteme… Napadlo mne to nad kartami, které jsou nově vydány a stále stejně barevné, hladivé, jak praporky hedvábí vypichují z moudrosti Čtyř dohod právě to, co vám může přinést vlastní inspiraci a zamyšlení nad tématem, jež si zvolíte.

Osobní svoboda je základ lidského žití

Kde je naše osobní svoboda? Don Miguel Ruiz tvrdí, že v našich myšlenkách. Tam je naše vězení, naše omezení, tam žije náš vnitřní tyran a tam je také zdroj naší osobní svobody. Možná znáte pocit, když vás někdo nepochválil, nebo dokonce pomluvil. I když jste se bránili nebo nad tím mávli rukou, někde to přece jen zahlodalo. Mám opravdu křivý nos, vyjádřila jsem se blbě, jsem fakt hloupá, když to říkají? A roztáčí se kolotoč myšlenek a vnitřních dohod. Vytváří se nám kód chování.

Čtyři dohody možná znáte. Jsou o tom rozklíčovat a změnit právě ty dohody, které jsme sami se sebou kdysi učinili, i kdyby jen proto, abychom přežili. „Budu hodná holčička, aby mě rodiče měli rádi.“

Nemusíte už být hodná holčička. Už i když řeknete „ne“, tak stále přežijete. Nezemřete hlady ani vyhozena na ulici, když odmítnete něco, co je vám proti srsti. Co vás vyčerpává, nebo dokonce zneužívá. Moje neoblíbenější moudrost z této knihy je, že vždy dělám věci tak, jak v tu chvíli nejlépe dokážu. A dobře se s tímto předurčením dívá i do minulosti, kdy si například vyčítáte to, že jste mohli něco udělat jinak. Mohli… Jenže jste to neudělali, protože k tomu byl nějaký vážný důvod. A tak jste udělali něco, co bylo ve vašich silách.

Hranice vlastních sil!

Možná jsou Čtyři dohody opravdu definicí vlastních sil. Toho, kde jsou naše, kde je využíváme ku prospěchu svému a prospěchu druhých a kde je nám již ukusováno něco, co si potřebujeme nutně chránit. A že nepřítelem můžeme být i sami sobě třeba tím, když soudíme druhé. Ostatně, když si Čtyři dohody přečtu po několika dlouhých letech, uvědomuji si, že jsem je na první čtení kdysi vnímala jako vzletné moudro, které prostě bylo tak trochu moderní, tak trochu in, ale….

… ale dnes v něm cítím i navázání dalších duchovních nauk, psychologických metod. Něco mi přijde přežité, něco naopak ještě větší trefou na cíl.

Jak budou Čtyři dohody působit za dalších deset let?

Jak budou působit karty se svými pečlivě vybranými poselstvími z celé knihy? Jaké myšlenky budou evokovat?

A pro dnešek si můžete ochutnat třeba z této kartičky:

„Mé skutečné já je pravdivé, má fyzická přítomnost je skutečná. Všechno ostatní, včetně všeho, co vím a znám prostřednictvím symbolů, není pravdivé ani skutečné. Je to iluze a je to krásné.“

Možná je to výzva k žití v přítomnosti, z vědomosti každého okamžiku. Možná je to výzva k tomu, abyste své události kolem sebe nebrali zas tolik vážně, protože zítra budou pryč. Jejich důležitost je dána přítomným okamžikem.

O autorech:

Don Miguel Ruiz je autorem bestsellerů Čtyři dohody (na žebříčku New York Times se udržel jako besetseller více než sedm let), Láska, vztahy a přátelství a Hlas poznání.
Don Jose Ruiz zasvětil svůj život šíření moudrosti dávných Toltéků. V současné době přednáší a vede semináře v USA a na posvátných místech po celém světě.
Karty vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2017, www.synergiepublishing.com

autorka recenze: Renata Petříčková

Dnes je Pátek 19.07.2019
Dnes má svátek: Čeněk
Zítra má svátek: Ilja
východ slunce 04:19
západ slunce 19:59
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít