Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /17°C
Pondělí 22. 7.

Polojasno
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Každý čtvrtý elektromobil prodaný v Evropě je v Norsku. Proč?
V osmadvaceti zemích Evropské unie, Norsku a Švýcarsku se za leden - červen prodalo 72 201 elektromobilů, skoro každý čtvrtý z toho v Norsku. Během letošního prvního pololetí jejich prodej v této pětimilionové zemi meziročně stoupl o dvě třetiny na 16 990. To bylo téměř 23 procent celkového norského prodeje všech nových osobních aut.

Vláda v Oslu totiž elektromobilitu štědře podporuje. Kdo si pořídí "elbil" - jak Norové elektromobil nazývají - je osvobozen jak od pětadvacetiprocentní DPH, tak dovozní daně a ekologického poplatku. V zemi, kde jsou auta o 50 až 100 procent dražší než třeba v Německu, je tak elbil finančně velice výhodný. Například oblíbený E-Golf od Volkswagenu vychází zhruba o 80 tisíc norských korun (240 tisíc korun českých) levněji než běžný model.

Majitelé elektromobilů v Norsku jsou také osvobozeni od dálničních poplatků a mohou bezplatně parkovat na veřejných parkovištích. Nabíjecí stanice, jež jsou také bezplatné, se nacházejí v blízkosti městské či obecní radnice, u čerpacích stanic pohonných hmot a rovněž na četných firemních parkovištích. Celkem jich je kolem 1730 s více než 6700 zásuvkami.

Každý pracovní den dojíždí Nina Haugová-Eideová z lázeňského městečka Son do 50 kilometrů vzdáleného hlavního města Osla, kde pracuje jaké personální šéfka jedné PR agentury. Jízdu si užívá i v dopravních špičkách, protože její vůz jezdí na elektřinu. A to znamená, že může používat i jízdní pruhy určené pro autobusy městské hromadné dopravy. "Ve srovnání s řidiči, které předjíždím, ušetřím každý den minimálně půl hodiny," pochvaluje si dvaačtyřicetiletá matka čtyř dětí.

"Odhaduji, že jenom na provozních nákladech ušetříme zhruba 30 tisíc korun ročně," říká Nina. A do servisu také nemusí zajíždět příliš často. Její luxusní verze vozu Tesla S na jedno nabití ujede kolem 500 kilometrů. "Pokud je baterie opravdu prázdná, trvá čtyřiadvacet hodin, než se úplně nabije," dodává Nina. Ale "vytřískat" ji úplně nenechá nikdy. Auto většinou dobíjí doma přes noc.


http://goo.gl/iZrJpz

http://goo.gl/zCMxYz

Dnes je Sobota 20.07.2019
Dnes má svátek: Ilja
Zítra má svátek: Vítězslav
východ slunce 04:20
západ slunce 19:58
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít