Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Sobota 20. 7.

Polojasno
29°C /14°C
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Klíšťová encefalitida aneb zánět mozku
Pakliže milujete procházky v přírodě, měli byste si zvláště v období léta a podzimu dávat pozor na hrozbu v podobě klíšťa. Klíšťová encefalitida je velmi závažné onemocnění, které vás může stát i život!

Co je příčina klíšťové encefalitidy?


Příčinou klíšťové encefalitiy jsou takzvané flaviviry, které se přenesou na člověka z klíštěte. Ty dokážou v organismu způsobit pořádnou paseku. Přestože infikovaných klíšťat je poměrně málo (zhruba jedno procento), velká možnost nákazy je v ohniscích klíšťat, které se vyskytují v listnatých nebo smíšených lesích po celé České republice.

Jaký je rozdíl mezi „klíšťovkou“ a lymskou boreliózou?


Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma onemocněními je hlavně to, že lymská borelióza je mnohem častějí než klíšťová encefalitida. Zároveň klíšťová encefalitida může propuknout již po krátkém přisátí klíštěte, lymská borelioza nepostupuje v těle tak rychle a uvádí se, že klíště musí být ke kůži přisáté minimální čtyři hodiny, jinak je pravděpodobnost nákazy lymskou boreliozou minimální.

Příznaky klíšťové encefalitidy a lymské boreliozy


Příznaky encefalitidy se dají pocítit zhruba po týdnu až dvou od přisátí. Patří mezi ně příznaky podobné chřipce, horečka, bolesti hlavy, světloplachost, poruchy spánku, dezorientace, ztráta koncentrace a někdy i ochrnutí končetiny. Příznaky boreliózy bývají zpravidla viditelnější – zhruba u osmdesáti procent nakažený se v místě vpichu objeví veliká, několikacentimetrová červená skvrna s bílým středem. Následně jsou typické především velké bolesti kloubů a může dojít až k obrně nervů. Pokud zůstane lymská borelióza neléčena, následky si můžeme nést celý život...

Jak probíhá léčba?


Co se týče léčby boreliózy, bohužel zatím neexistuje žádné očkování. Je proto potřeba navštívit lékaře, který předepíše vhodná antibiotika. Léky je potřeba užívat podle fáze nemoci v horizontu několika týdnů. Pokud však boreliozu „odchytíte“ včas, nemoc zpravidla zůstává bez jakýchkoli následků.
Léčba encefalitidy je poněkud složitější. Nemocný potřebuje hlavně absolutní klid na lůžku, kde je nejlépe přítmí (z důvodu světloplachosti). Jsou mu podávány speciální roztoky, vitamíny a také analeptika.
Výhodou u tohoto onemocnění je, že proti klíšťové encefalitidě dnes již existuje očkování. Probíhá v několika fázích a je možné s ním začít kdykoli v průběhu roku. Očkování vás ochrání proti této nemoci údajně po čtyři roky. Následně se očkování může opět opakovat.

Dnes je Pátek 19.07.2019
Dnes má svátek: Čeněk
Zítra má svátek: Ilja
východ slunce 04:19
západ slunce 19:59
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít