Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Sobota 17. 11.

Jasno
6°C /0°C
Neděle 18. 11.

Polojasno
5°C /-2°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Ko aktivní koučink - recenze knihy
Třetí vydání knihy slibuje vývoj, nové poznatky autorů postavených ovšem stále na těch kvalitních základech předchozích zpracování. Koncept společně napsané knihy o tom, jak pracují se svými klienty na cestě k osobnímu růstu a podělení se o znalosti a zkušenosti, je prostě neopakovatelný. Stává se čtivým a zajímavým, protože najednou vidíte, že to nejenže jsou taky jenom lidé (někdy je příběhy klientů ovlivňují a jindy jsou sami unavení), ale že schopnost si pomoci sám, „ukoučovat“ sám sebe, máme v sobě každý. A s každou stránkou vám bude toto přesvědčení sílit.

A dokonce se tu píše, že zvědavost je z hlediska koučovacího kontextu kvalita, která celý proces spouští a dodává mu energii. Takže základem sebezměny a cílenějšího putování životem je nejen zvědavost a energie, ochota zkoušet nové věci, ale také upřímné chování sám k sobě, přiznání si nejen chyb, ale i silných stránek a umění se pochválit, ale také odvaha hledat jiné odpovědi než ty, které se „sluší“. Ptát se sami sebe i v metaforách. „Bloudíte v mlze?“ je jiná asociace v hlavě než když se zeptáte, jestli se cítíte zmatení. Když chcete najít nadhled, prostě se opravdu ve vizualizaci vzneste nad svůj život a dívejte se.

A ejhle, náhle tu máte nenásilně vložené dvě metody profesionálních koučů a vlastně tak jednoduché, že kdyby člověk nebyl tak drcen všedním dnem, možná by na ně přišel i sám. Řekla bych, že tato kniha je o přirozenosti.

O přirozeném rozmlouvání se sebou samým, se svou duší – a to všechno v učebnicovém hávu.

Podmanivá vize

Můžeme se nechat tlačit termíny, očekáváním či seznamy úkolů. Může nás hnát touha po penězích, po úspěchu nebo přání splnit daný slib. Nebo se prostě necháme přitahovat podmanivou vizí jako proud vody. Rozdíl mezi těmito dvěma silami je zřejmý: Na jedné straně nás něco tlačí či žene, na druhé neodolatelně táhne. Najdeme-li, co nás přitahuje, dokážeme překonat lenost i strach. Najít podmanivou vizi znamená nabít své cíle novou energií. Proto je to také jedním z důležitých výstupů počátečního objevování.

Tak tohle do kamene tesat. Možná to je jeden z prvních kroků, jak vůbec zjistit, kudy se máme v životě vydat. No a nebo také jak zjistit opak – co nás vyčerpává a kde jsou kořeny našich třeba i vleklých dlouhodobých zdravotních problémů, kterých se nemůžeme zbavit. Autoři tu někdy mluví o designu budoucnosti – což je sice cizí, ale asi dost přesný výraz toho, co se tu naučíte. Vidět svou budoucnost, oprostit se od všeho, co vás tíží, co jsou staré zvyky, omezující návyky, spoustu věcí si vůbec neuvědomujeme, kde jsou naše slabiny a kde naopak silná místa. Co stránka, to množství stručných, jasných a přesto nesmírně čtivých informací, které můžete použít dvěma způsoby:

• Pro sebe samotné a stát se sám sobě dobrým partnerem pro rozhovory o vlastních problémech, řešit situace s dětmi, v práci, s rodiči, ve vztazích, na kterých vám záleží
• Kniha je také určena profesionálním koučům, protože její první vydání dalo základ koučování obecně.

Tady v rukou držíme už třetí vydání a není od věci říci, že rozšiřování dělá tomuto tématu jen dobře. Stále více zkušeností mají za sebou autoři, a tyto potom dávají dál…. Stále více příkladů a nových poznatků. Najít totiž účinnou komunikaci mezi lidmi je umění, které se mění i s postupující dobou. Jiné to bylo, a jiné cesty byly, třeba před dvaceti lety, jiné před deseti a jsem si jista, že za dalších pět let bude zase společnost naladěna jinak a znovu bude dobré sem tam něco dopřesnit a doopravit. Něco možná bude více pochopeno a práce ubyde.

Něco nového přijde a práce na druhé straně přibyde.

Naučit se sdílet a žít své sny, nebo sny svých přátel, klientů, je velmi obohacující, protože tím hledáme i sami sebe a učíme se právě tomu nadhledu, který je důležitá umět tak nějak jako rutinu. Protože nadhled chybí ve chvíli, kdy jsme unaveni… často i unaveni životem.

Pak stačí otevřít tuhle knihu a podívat na jakoukoliv stránku, na které najdete inspiraci a dobrou radu. A chuť žít a nacházet vlastní cíle.

O autorech:

Henry Kimsey-House je už od osmdesátých let profesionálním koučem a průkopníkem této oblasti seberozvoje.

Karen Kimsey-House se ve své firmě na plný úvazek věnuje v roli generální ředitelky také koučování, vede worshopy a je oblíbenou motivační řečnicí.

Phillip Sandahl je průkopníkem v koučování týmů a do knihy vnesl tento úhel pohledu.

Laura Whitworth je hodnocena jako jedna z deseti nejvlivnějších koučů na světě a svou prací získala mezinárodní věhlas.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2017, www.synergiepublishing.com

autorka recenze: Renata Petříčková

Dnes je Pátek 16.11.2018
Dnes má svátek: Otmar
Zítra má svátek: Mahulena
východ slunce 07:22
západ slunce 16:13
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít