Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Lenka Sobotová: Suchý konce - recenze knihy
Tak prosím pěkně, Suchý konce jsou návykové. Mnoho situací v povídkách si prostě zasloužilo svůj vlastní román! Bichli, prosím! Pořádnou! Povídky jsou žánr, který to má se čtenářskými soudy prostě jednoduché – buď se to nedá číst a knihu odložíte, nebo prožíváte přesně tohle. Chci víc a pokaždé se s povídkou těžko loučím. Lenka Sobotová jako jednotné téma svých povídek zvolila životní situace, u kterých mám pocit, že buď se vám natrvalo vryjí do paměti díky nějaké emoci nebo události, nebo jsou to zdánlivě nijaké večery, ve kterých se stane jenom něco malého, ve kterých potkáváte divné lidi a až s přibývajícími léty snad pochopíte pohnutky těch lidí a možná se v duchu omluvíte sami sobě, když jste tehdy ten den považovali za nudný nebo jen podivínsky podivný.

Vtělíte se do starých, mladých, do žen, mužů, rozvedených i údajně šťastně vdaných už dlouhá desetiletí. Vidíte vztahy, vidíte trojúhelníky a jen se všemi postavami střídáte duše, kterými se na chvíli stáváte. Vplouváte do hloubky příběhů a emocí zúčastněných, že mám dojem, vyplouvala jsem jen velmi ztěžka a velmi omámená. Někdy ráda, někdy jsou to příběhy těžké a životy, které byste žít nechtěli. Někdy to s vámi souzní a bolí vás to stejně jako toho, o kom autorka píše. Někdy cítíte lehkost a snad i závany nostalgie či vlastní minulosti.

Tragikomičnosti?

Tak na tu je autorka machr. To se mi líbilo asi nejvíc. Tu syrovost, s jakou popisuje situace, které patří do konverzace tak maximálně dobrým kamarádkám a o kterých si člověk snad i myslí, že něco takového se může dít jen jemu: Nikoliv. A Lenka Sobotová o tom moc dobře ví, takže jako ukázku vybírám cosi, co může být suchý konec? Ostatně ty suché konce můžeme zajímavě vpašovat do úplně každé povídky, protože jakási jeho symbolika tady stále je…

„Šuky šuky šuky šuk…“ švitoří Jelena za stěnou. Ta se nám nějak rozparádila, a jakej to byl zezačátku oukropeček. Podřipský hejká nadšením jako osel v říji a do toho se ozývá mohutný šustění a funění. „Éto krasývoje, éto krasývoje!“ oprášil dokonce i jedinej cizí jazyk, kterej trochu uměl

Mám náběh na stydění, ale za co se stydím, to mi není jasný. Asi za Podřipskýho, ale před kým? Nikdo tu přece není. Že by sama před sebou? No nic. Takže holka, styď se za něj dosyta a užívej si to. Vychutnej si to a pak o tom budeš vyprávět babám v sámošce.

Už je to měsíc, co tu žijem ve třech. Jelena je tu jako doma. Jelena! Asi proto mám pořád vtíravej pocit, jako by mi nasadila parohy, i když popravdě, jak může někdo nasadit někomu parohy sto let po rozvodu?

Může se někdo vůbec cítit tak, jak píše autorka v mnoha povídkách? V nitru své duše? V těch okoralých koncích, které… no které prostě každý máme, ale není to nic, co by se tahalo na světlo veřejné? Můžeme se tak cítit. Můžeme tak žít, může nás to napadat… Krásné, lidské povídky, které osloví a osvěží každou člověčí duši.

O autorce:

Lenka Sobotová (nar. 1970) vystudovala anglistiku a bohemistiku. Pracuje jako nakladatelská redaktorka a je překladatelkou beletrie z angličtiny. Její knižní debut Ilustrátorka a jiné obrázky (Argo, 2013) vzbudil příznivý ohlas recenzentů i čtenářské obce.

Vydalo nakladatelství Argo, 2017, www.argo.cz

autorka recenze: Renata Petříčková

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít