Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Sobota 20. 7.

Polojasno
29°C /14°C
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Li Č´-Čchang: Sedni si a nedělej nic - recenze knihy
Miluju autory, kteří nepokrytě prohlašují už od prvních řádků, že se učí od koček. Ostatně v knize Sedni si a nedělej nic, se nám více než kde jinde ukazuje pravá podstata koček. Právě tohle ony totiž nejlépe umí. Ostatně, kocouři nevyjímaje, a tak se s čínským autorem Li Č-Čchangem vydáte nejprve po tlapkách jeho kocoura za svým vlastním klidem. Na konci knihy si řeknete – no, vždyť já to umím taky jako ta kočka.

A asi bych to nebyla já, kdyby mne nezačalo dloubat přemýšlení o tom, jestli to kočky dělají také takhle uvědoměle jako se to budeme učit v tomto sedmidenním kurzu, nebo jestli je to jejich druhá přirozenost. Umí kočky dýchat bříšky polštářků na tlapkách? Mají také emoce v břichu?

Je to docela dobrá otázka, která vám může probíhat hlavou ve chvíli, kdy budete u šálku čaje pozorovat jen tak klidně ležící kočku. Ona to své odpočívání stoprocentně nedělá nečinně, lenošivě, ale naopak – čerpá energii tak aktivním způsobem, že dokud to nezkusíte jako ona, neuvěříte!

Ostatně, i v tom kočičím zdraví a nastavení je toho dost, čím bychom se mohli inspirovat

Pohyblivost a mrštnost se podle starých čínských názorů neomezují jen na páteř: tvoří součást životního postoje, který je inspirován harmonií přírody. Klidu dosáhneme, pokud jsme uvnitř ohební jako bambus a mrštní jako ryba. V řadě taoistických podobenství je měkkost, plynulost a pohyblivost stavěny nad tvrdost, nepoddajnost a strnulost. Uschlou větev snadno zlomíme, ovšem mladou větev ohneme, ale nezlomíme. „Když se člověk narodí, je mrštný a měkký. Když ze světa odchází, je nehybný a strnulý,“ napsal Lao-c´ ve své knize Tao-te-ťing. „Květiny a stromy jsou ohebné a jemné v okamžiku, kdy spatří světlo světa. Ve chvíli, kdy uvadají, jsou neúrodné a suché. Proto mají tvrdost a strnulost blízko ke smrti, zatímco měkkost a ohebnost jsou nakloněny životu.

SEDMIDENNÍ PROGRAM

Zkráceně řečeno, jde tu o SEDM LEKCÍ, po kterých pořádně přidáte svému životu plyn. Nebo ještě lépe – bude nemožné svému životu plyn nepřidat, protože energie, kterou načerpáte už jenom pouze z cíleného uvědomování si svých tělesných i psychických reakcí a z vědomého dýchání, je opravdu citelná a hmatatelná.

Jak říká autor – sněte o tom AŽ, ale zůstávejte žít přítomnost….

A v tom velmi dobře pomáhá procítění celého těla, cviky na oči, procítění očních bulv, vědomé dýchání do břicha, nebo dokonce dýchání konečky prstů. Procházíme se také jednotlivými čakrami, které souvisí s barvami a prodýcháváme kuličky ve svém těle, energetické body a víry – pokud už nějaké zkušenosti s podobnými cvičeními máte, pak velmi oceníte to, že tady byl autor stručný a jasný. Všechno shrnul pochopitelně a cíleně.

A kdo s něčím takovým přichází do styku poprvé, zjistí, že to není vůbec složité. A že ten pocit, že umím aktivně prožít odpočinek – je opravdu životním zlatem a ne nadarmo se dědí z generace na generaci. Je to opravdové umění a dar.

O autorovi:

Li Č´-Čchang se svému umění naučil přirozeně od útlého dětství od babičky a dědečka, který vlastnil čínskou bylinkovou lékárnu. Narodil se 17. listopadu 1942 v Pekingu a podle čínského horoskopu je ve znamení Koně. Tedy elegantní a temperamentní. Za svého dětství prožil převratnou dobu v Číně, jeho strýc pracoval v Zakázaném městě v chrámu, kde si malý Li nejčastěji hrál. Později profesionálně boxoval, hrál hokej, tenis, byl fotbalovým talentem. V 46 letech odešel na západ s více než dvacetiletými zkušenostmi akupunkturisty a odborníka na čchi-kung v pekingské nemocnici. Když odešel ze země, začal se více věnovat výuce a jako prostředník mezi západní a východní medicínou přednáší po celé Evropě.

Vydalo nakladatelství Anch Books, 2016, www.anch-books.eu

autorka recenze: Renata Petříčková

Dnes je Pátek 19.07.2019
Dnes má svátek: Čeněk
Zítra má svátek: Ilja
východ slunce 04:19
západ slunce 19:59
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít