Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Michal Čagánek: Plyšový Buddha - recenze knihy
Jsem si jista, že svého plyšového Buddhu si v této knize najde každý. Ale každý ho bude mít někde jinde, v něčem jiném, v jiném vlastním niterném pocitu nebo ve vzpomínce na plyšového medvídka, talisman, kamínek, ve vzpomínce na zásadní knížku svého života, může to být úplně cokoliv….

Navíc mám pocit, že Plyšový Buddha disponuje tou fascinující literární hodnotou, která je původcem zvláštního jevu – když se do knihy ponoříte za měsíc, za rok… objevíte zcela jiný příběh!
Je tu smutek, je tu radost, je tu pochopení i děs z toho, jak strašně divný svět je kolem vás a jak černá a pohlcující díra kolem vás vzniká.

A nemůžete s tím vůbec nic dělat.

„Smutek zatlačil na citlivé místo, země se otevřela a vydala pramen vzpomínek, aby odplavil, co má být odplaveno.

Odevzdal jsem se své duši. Bez myšlenek, prost všech přání.

Tam, uprostřed nesmírného oceánu Ticha, byla Ona. Pochopil jsem, že ji už nikdy nemusím hledat, neboť je stále zde. Přítomná v každé ženě, v každém slově, v každém pohybu dlaně, ať už ta dlaň náleží k jakékoliv paži a tu paži kdokoliv ovládá.“


Puzzle lidského života i světa

Nazvala bych tuto knihu takovým puzzlem lidského žití i světa kolem nás. Je to příběh sem tam drsný, sem tam duchovní, sem tam tvrdě praktický, sem tam dokumentární a pro mě jako celek velmi poetický, zasahující duši a srdce pokaždé na jiném místě, to záleží na tom, v jakém rozpoložení se dáte do čtiva. Nebo v něm pokračujete, ale spíše si myslím, že tohle je kniha na jeden dva zátahy, protože je velice zajímavá. Vtáhne vás do duše hlavního hrdiny, a protože v té jeho duši je toho tolik klikatého, jiného, a přesto nám tak důvěrně známého, jen těžko se s ním nakonec budete loučit. Ano, bylo mi líto, že Pavel Plyšatý opouští můj život a zůstává po něm jen nádech vzpomínky v Plyšovém Buddhovi…

Podíváme se do světa lidí jinýma očima. Americký venkov, izolované americké vesničky a městečka i dnešní Praha, nesmyslné konání lidí, podivné hemžení s neurčitým výsledkem, a především s neurčitým smyslem. Mohla bych použít ostřejší slova, ale chápu, že mnoho čtenářů možná v lidském hemžení vidí smysly, které mne unikají, ale myslím si, že autor chtěl velmi výrazně poukázat na rozporuplnost lidského života a společnosti, na podivné hodnoty, které vyznáváme a které nám ve skutečnosti jsou nesmírně cizí.

Na lásku, která umírá a na její paskvily, které se horečně snaží přiživit tu či jinde… Na lidi, z nichž někteří ve světle událostí vypadají jako příslušníci jiného živočišného druhu.

No, anebo na něco úplně jiného. Záleží na každém čtenáři. Vřele doporučuji tyhle chvilky, které se zakousnou do hloubky lidské duše a zanechají stopu na velmi dlouho.

O autorovi:

Michal Čagánek: Nemohu tvrdit, že se vše, co v této knize popisuji, skutečně stalo. Kdykoliv však rád odpřísáhnu, že všechno, o čem píši, je pravda. Neumím si vymýšlet. Slova do mě vstupují tak, jako voda vstupuje do krajiny. Dávám jim prostor se projevit, ne slovům, ale tichu za nimi… Michal Čagánek je spisovatel, hudebník. Vyrostl na Moravě, bydlí v Praze, pracoval jako učitel v mateřské škole, policista i prodavač bio potravin. Pořádá autorská čtení, hudebně meditační cvičení, kurzy seberozvoje a svou knižní tvorbou inspiruje a těší stále více čtenářů. www.prameninspirace.cz
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2017, www.synergiepublishing.com

autorka recenze: Renata Petříčková

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít