Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Monitoring německého a rakouského tisku ve dnech 25.-27. října 2014
Jak píše Kurier, obyvatelé Horního a Dolního Rakouska jsou znepokojeni možným rozšířením jaderné elektrárny Temelín. Dolnorakouský zemský sněm již ve čtvrtek schválil rezoluci proti její dostavbě. Rakušané zároveň ujišťují, že nemají v úmyslu blokovat hranice, ale o problému hodlají vést dialog. Vrásky jim přidělává i hledání úložiště radioaktivního odpadu, které by se mohlo nacházet v blízkosti hranic s Rakouskem.

Špičky EU se dohodly na klimaticko-energetickém balíčku, který stanovuje konkrétní cíle do roku 2030, píše Der Standard. Produkce CO2 by měla oproti roku 1990 klesnout nejméně o 40%. K útlumu jaderné energetiky by nemělo dojít.

Zatímco podle ekologických organizací jsou opatření přijatá Evropskou unií ve věci ochrany klimatu nedostatečná, podle zástupců průmyslu jsou naopak příliš přísná, informují Salzburger Nachrichten. Podle mluvčího organizace Global 2000 Johannese Wahlmüllera zvýhodňuje nařízení EU jadernou energetiku. Tentýž názor zastává obchodní ředitel rakouského sdružení pro obnovitelné zdroje energie (Erneuerbare Energie Österreich) Jurrien Westerhof.

Japonské politice hrozí další skandál, informuje Frankfurter Allgemeine Zeitung. Nový ministr průmyslu Yoichi Miyazawa, který se má zasadit o obnovení provozu jaderných elektráren, je totiž akcionářem energetického koncernu Tepco. Hrozí tedy, že se bude snažit využít svá politická rozhodnutí ve vlastní prospěch.

Jak dále píše Frankfurter Allgemeine Zeitung, bavorský ministerský předseda Horst Seehofer v roce 2011 tvrdil, že odstoupení od jaderné energetiky je „vůlí lidu“. Nyní však svůj postoj drasticky změnil a brojí proti přestupu na obnobitelné zdroje energie. Jak ale upozorňuje bavorská ministryně průmyslu a energetiky Ilse Aignerová, rozhodnutí odstoupit od jádra bylo společným dílem.

Mezi německou společností Siemens a francouzským energetickýn koncernem Areva na jedné straně a finskou společností Teollisuuden Voima na straně druhé se přiostřil soudní spor, informují Oberösterreichische Nachrichten. Siemens a Areva nově požadují po společnosti Teollisuuden Voima částku ve výši 3,5 miliardy eur. Strany se vzájemně obviňují ze zpoždění výstavby a vysoké vedlejší náklady vzniklé při budování 5. a 6. reaktoru ve finské jaderné elektárně Olkiluoto.

Francouzská jaderná energetika na tom v současné době není nejlépe, píše Handelsblatt. Koncern Areva investoval velké finanční prostředky do nákupu uranových dolů. Navíc musí vynakládat peníze na spor s finskou společností Teollisuuden Voima. Došlo také k odvolání šéfa EDF Henriho Proglia. Měl by ho nahradit někdo, kdo není velkým příznivcem jaderné energie a kdo by měl aktivně prosazovat přestup na obnovitelné zdroje.

Soudní proces s energetickým koncernem Vattenfall stál Německo zatím 3,23 milionů eur, informují Handelsblatt a Wirtschaftswoche. Vattenfall požaduje po Německu částku 4,7 miliard eur jako odškodnění za odstavení jaderných elektráren Krümmel und Brunsbüttel.

Jak píše Die Zeit, evropská energetická politika je značně nejednotná. Zatímco Velká Británie hodlá stavět nové atomové elektrárny, Francie má v plánu od jádra ustoupit. Podle Velké Británie je výhodnější snižovat produkci CO2 využíváním jaderné energie.


Sledovaná média:
Německo: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung, Handelsblatt, Passauer
Neue Presse (PNP), Wirtschaftswoche (Wiwo), Die Zeit, Die Welt a deník a týdeník Der Spiegel.
Rakousko: Salzburger Nachrichten, Oberösterreichische Nachrichten (OÖN), Kurier, Der Standard.
Klíčová slova: ČEZ, Temelín, Dukovany, jaderná energetika.

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít