Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Monitoring německého a rakouského tisku ze dne 24. října 2014
Státní úřad pro jadernou bezpečnost České republiky (SÚJB) povolil výstavbu dvou nových reaktorů o výkonu 1700 megawatt v atomové elektrárně Temelín, píší Oberösterreichische Nachrichten, Kurier, Salzburger Nachrichten, Der Standard a Passauer Neue Presse. Povolení platí do roku 2020. Z finančních důvodů je však zatím výstavba pozastavena a bude tak nutné vypsat nové výběrové řízení. Podle mluvčího provozovatele Temelína společnosti ČEZ Ladislava Kříže je výstavba dalších reaktorů nezbytná. Společnost však zatím vyčkává, jak bude vypadat nový energetický koncept, se kterým by měla vláda přijít do konce tohoto roku. Podle hornorakouského zemského rady pro životní prostředí Rudiho Anschobera je rozhodnutí úřadu naprosto nesmyslné a neakceptovatelné a je dílem atomové lobby. Jak dodávají Oberösterreichische Nachrichten, radioaktivní odpad je zatím skladován v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany; od roku 2065 by ale měl být materiál umístěn do konečného úložiště. Zatím se však hledá vhodná lokalita.

Jak informují Kurier, Der Standard, Die Zeit, Der Spiegel a Handelsblatt, v Bruselu začalo jednání špiček EU ve věci energie a ochrany klimatu. Členské státy se však na jednotné energetické politice nedokáží shodnout. Zatímco Francie a Velká Británie sází na jadernou energii, Německo zase na obnovitelné zdroje.

Der Standard přinesl rozhovor s učitelem jógy Michaelem Stonem. Ten navštívil rok po osudném zemětřesení Fukušimu a natočil o ní film s názvem The Reactor. Stone kritizuje postoj japonské vlády, která bezprostředně po havárii odstavila jaderné elektrárny a upozorňovala na rizika atomové energie. Nyní se však situace změnila a Japonsko usiluje o uvedení jaderných elektráren do provozu. Podle Stonea je Německo jedinou zemí, která je v odstoupení od jádra úspěšná.

Francouzská energetická politika je nejednotná, upozorňuje Die Welt. Aby podíl jaderných elektráren na produkci energie klesnul do roku 2025 z nynějších 75% na 50%, muselo by se podle expertů odpojit 20 z 58 reaktorů. Návrh zákona počítá pouze s tím, že by měla být produkce proudu z jaderných elektráren zakonzervována na hodnotě 63,2 gigawatt, což odpovídá aktuální situaci.


Sledovaná média:
Německo: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung, Handelsblatt, Passauer
Neue Presse (PNP), Wirtschaftswoche (Wiwo), Die Zeit, Die Welt a deník a týdeník Der Spiegel.
Rakousko: Salzburger Nachrichten, Oberösterreichische Nachrichten (OÖN), Kurier, Der Standard.
Klíčová slova: ČEZ, Temelín, Dukovany, jaderná energetika.

Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít