Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Úterý 23. 10.

Dešťové přeháňky
11°C /4°C
Středa 24. 10.

Dešťové přeháňky
12°C /8°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Nejdůležitějším fosilním palivem ve světě zůstává ropa.
Jak píší Salzburger Nachrichten, nejdůležitějším fosilním palivem ve světě zůstává ropa. Na celosvětové spotřebě energie se v roce 2011 podílela 33 procenty. Na druhém místě se umístilo uhlí (30%) a na třetím místě zemní plyn (24%). O zbytek se postarala atomová energie a obnovitelné zdroje energie.

V čínské provincii Sečuán se buduje na řece Ja-lung-ťiang obří přehrada, která by měla produkovat 3600 megawatt elektrické energie. Tím se vyrovná výkonu tří velkých atomových elektráren - informuje Süddeutsche Zeitung. V komplexu se navíc bude v hloubce 2400 metrů pod zemí nacházet osm laboratoří pro částicovou fyziku. Vědci by zde mohli zkoumat rozpad jader atomů, např. teorii italského fyzika Ettore Majorana, který ve 30. letech tvrdil, že částice můžou být zároveň svými antičásticemi. To by mohlo vysvětlit nepoměr hmoty a antihmoty ve vesmíru. Čínští vědci nejsou na poli částicové fyziky žádnými nováčky. Již v minulosti měřili se svými americkými kolegy elementární částice v okolí jaderných elektráren, píše list.

Frankfurter Allgemeine Zeitung informují o bilaterálních jednáních Íránu o jeho atomovém programu. Íránci se sejdou se zástupci Spojených států amerických, Ruska i Evropské unie. Poprvé v historii tak Írán jedná nad rámec schůzí se stálými členy Rady bezpečnosti OSN. Konečně by tak mělo dojít k vyřešení dlouholetých sporů. Írán se totiž zavázal, že částečně upustí od výzkumu a vývoje svého nukleárního programu.

Turecký prezident Abdullah Gül po jednání se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním prohlásil, že si přeje Blízký východ bez zbraní hromadného ničení. Jak uvádí Passauer Neue Presse, každá země má však podle něj právo na mírové využití jaderné energie.
V současné době přibývá kritiků německého konceptu upouštění od jaderné energetiky - píše Handelsblatt. Mimo jiné se nedaří naplňovat závazky týkající se omezení produkce skleníkových plynů. K dnešnímu dni se ji podařilo omezit jen o 33% oproti roku 1990. Do roku 2020 by přitom produkce měla klesnout o 40%. Ve světě stále zůstávají v kurzu fosilní zdroje energie, v Evropě sází zejména na uhlí především Polsko, naopak Velká Británie počítá s rozvojem jaderné energetiky.

Monitoring německého a rakouského tisku dne 10. června 2014
Sledovaná média:
Německo: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung, Handelsblatt, Passauer
Neue Presse (PNP). Wirtschaftswoche (Wiwo), Die Zeit a deník a týdeník Spiegel.
Rakousko: Salzburger Nachrichten, Oberösterreichische Nachrichten (OÖN), Kurier, Der Standard.
Klíčová slova: ČEZ, Temelín, Dukovany, jaderná energetika.


Dnes je Pondělí 22.10.2018
Dnes má svátek: Sabina
Zítra má svátek: Teodor
východ slunce 06:40
západ slunce 16:54
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít