Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Čtvrtek 18. 7.

Dešťové přeháňky
25°C /14°C
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Němci se pokoušejí vyrábět „biouhlí“ ze spadaného listí.
Několik německých firem začalo experimentovat s takzvanou hydrotermální karbonizací (HTC), která kopíruje přírodní proces tvorby fosilního uhlí. To, co v přírodě trvalo miliony let, lze touto metodou zvládnout během jednoho odpoledne. Při teplotě 220°C, tlaku 25 bar, bez přístupu vzduchu a s přidáním katalyzátoru se biomasa zbaví vody a karbonizuje.

Vstupním materiálem jsou různé rostlinné zbytky nebo odpad z potravinářské výroby. Hlavním zdrojem biouhlí by se ale mělo stát spadané listí. Jenom v hlavním městě Berlíně se jej z ulic, zahrad a parků každý podzim shrabe na 70 tisíc tun. Je to hora, jež by naplnila zhruba dva tisíce nákladních vagónů. Většina listí se v Německu průmyslově kompostuje. Vzniká přitom cenné hnojivo, ale když kompost zraje, uvolňují se z něho metan a oxid uhličitý poškozující životní prostředí.

První městem v Německu, které z listí a dalších rostlinných zbytků vyrábí biouhlí, je Halle (Saale), největší město spolkové země Sasko-Anhaltsko. "Výsledky dosavadních pokusů jsou nadějné," říká v listu Handelslblattt Iris Rudolphová, mluvčí městské elektrárny. Připouští, že v první fázi pokusného spalování se vyskytly "určité technické potíže," ale radnice na širším využívání biouhlí trvá. Zájem o něj projevují i další města a obce. Průmyslové zařízení na výrobu biouhlí už funguje například v Karlsruhe, v energetickém parku Anklam ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko či v Ibbenbürenu (Severní Porýní-Vestfálsko).

"Listí se jistě může odvážet do spaloven odpadu produkujících energii, ale v podobě biouhlí má několikanásobně vyšší výhřevnost," poznamenává Dominik Siemon z braniborské firmy Suncoal vyrábějící biouhlí.

Experti z berlínského Ústavu pro hospodářský výzkum (DIW) upozorňují, že náklady na výrobu biouhlí jsou vysoké. Nicméně oceňují, že biouhlí se hodí nejenom jako výhřevné palivo (22 - 24 megajoule z každého kilogramu), ale i jako cenné hnojivo, které v orné půdě váže oxid uhličitý.

Spolkový úřad pro životní prostředí se zatím zdráhá dosavadní pokusy s biouhlím hodnotit. "K tomu jsou zapotřebí zkušenosti s hydrotermální karbonizací prováděné ve velkém rozsahu, nikoli pokusně, " argumentuje expertka na zpracování odpadu Julia Vogelová.

http://www.welt.de/wissenschaft/article133652829/Wie-das-Herbstlaub-zum-Heizen-benutzt-wird.html
http://www.handelsblatt.com/technologie/energie-umwelt/energie-technik/biokohle-neue-energie-aus-alten-blaettern/10885152.html

Dnes je Středa 17.07.2019
Dnes má svátek: Martina
Zítra má svátek: Drahomíra
východ slunce 04:17
západ slunce 20:01
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít