Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /17°C
Pondělí 22. 7.

Polojasno
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Němci se stále častěji brání nebezpečí blackoutu
Provozovatel německé energetické sítě Tennet musel v první polovině roku 2013 kvůli kolísající výrobě větrné energie v severním Německu 502krát zasahovat proti výpadkům v síti, aby nedošlo k rozsáhlému blackoutu. Podle Miroslava Vrby, člena představenstva společnosti ČEPS, provozovatele české sítě, to tuzemskou energetiku nijak vážně neohrozilo. „U nás docházelo počátkem srpna k neplnění bezpečnostního kritéria N-1 na linkách vedoucích z Polska na severní Moravu a dále na Slovensko. Primární příčinou byla plánovaná odstávka linky mezi Polskem a Slovenskem, která dočasně oslabila přenosovou schopnost v celém regionu“ řekl Vrba.

V Německu ale musely být letos už několikrát odstaveny z provozu některé konvenční i větrné elektrárny, podle Vrby především kvůli nadměrné a těžko regulovatelné nadprodukci z tamních fotovoltaických elektráren.

Podle jiných informací ale pracuje i česká energetická soustava často na hraničních mezích – velice často bývá porušováno například takzvané bezpečností kritérium N-1, které garantuje zachování spolehlivého chodu přenosové soustavy i po výpadku její libovolné části (např. vedení, transformátoru, elektrárenského bloku apod.).

Mezi hlavní důvody, proč přetoky elektrického proudu z Německa začaly ohrožovat přenosovou soustavu ČR, patří výrazný nárůst množství elektřiny vyrobené ve větrných elektrárnách, umístěných převážně na severu Německa, v kombinaci s nedostatečnou vnitroněmeckou kapacitou pro přenos elektřiny na jih země, kde jsou největší průmyslové podniky. Situaci německé energetické soustavy komplikuje i odstavení první skupiny německých jaderných elektráren (celkem sedm elektráren s výkonem přes 8000 MW se již uzavřelo, dalších devět se bude zavírat do roku 2022).


Zdroj:
http://goo.gl/l93n5Z
http://www.ceps.cz/
ČEPS: PR – soukupovat@ceps.cz

Dnes je Sobota 20.07.2019
Dnes má svátek: Ilja
Zítra má svátek: Vítězslav
východ slunce 04:20
západ slunce 19:58
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít