Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Středa 24. 7.

Polojasno
29°C /16°C
Čtvrtek 25. 7.

Polojasno
30°C /17°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Německá vláda má v úmyslu přestat financovat jaderné elektrárny v zahraničí.
Jak informuje Der Standard, na italském energetickém trhu došlo k velkým změnám. Polostátní společnost Enel se převzetím španělské skupiny Endesa finančně vyčerpala. Nyní se snaží snížit dluh v hodnotě 41 miliard eur prodejem svých zahraničních aktiv. Mělo by se jednat o prodej podílu na jaderných elektrárnách na Slovensku a také podílů v Rusku a Rumunsku.

Koncern Siemens hodlá ve spolupráci s firmou Mitsubishi převzít od společnosti Alstom prodej plynových turbín, píší Frankfurter Allgemeine Zeitung. Japonci se zajímají také o parní turbíny pro jaderné a uhelné elektrárny. Mitsubishi ostatně spolu s francouzským státním koncernem Areva již vyvíjí jaderné reaktory.

Frankfurter Allgemeine Zeitung vzpomínají v sobotním vydání na jednoho ze svých vydavatelů, novináře Franka Schirrmachera, který před několika dny zemřel. Schirrmacher patřil k největším odpůrcům jaderné energetiky a na rizika atomu upozorňoval již před Angelou Merkelovou.

Německá vláda má v úmyslu přestat financovat jaderné elektrárny v zahraničí, jak píší Die Welt a Handelsblatt. Ministr hospodářství Sigmar Gabriel sdělil, že se toto opatření týká jak nově vznikajících elektráren, tak stávajících zařízení. Finanční prostředky určené k zajištění vyšší ochrany elektráren či k jejich odstavení však budou poskytovány i nadále.

Jak informuje Spiegel, íránský prezident Hassan Rouhání sdělil na tiskové konferenci, že vyjednávání se Západem ohledně jaderného programu probíhají více než dobře. Podle něj je možné, že do 21. července, kdy má vypršet lhůta, uzavře dohodu se stálými členy Rady bezpečnosti OSN a Německem. Západ podezřívá Írán, že tajně vyvíjí atomové zbraně. Írán to však odmítá a tvrdí, že pouze trvá na svém právu využívat jadernou energii pro mírové účely.

Mnichov čelí kritice kvůli nečinnosti při plánovaném prodeji svého podílu na jaderné elektrárně Isar II. Město je jejím čtvrtinovým vlastníkem, píše Die Welt. Již v roce 1993 přitom bylo schváleno, že k prodeji dojde. Až dodnes se však nic nedělo, a to i přesto, že bývalý primátor Mnichova Christian Ude patří k odpůrcům jádra. Společnost Eon, která vlastní většinu elektrárny, odhaduje náklady na její odstavení na jednu miliardu eur. Pokud Mnichov svůj podíl neprodá, bude muset ¼ této částky zaplatit.


Monitoring německého a rakouského tisku ve dnech 14.-16.6.2014
Sledovaná média:
Německo: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung, Handelsblatt, Passauer
Neue Presse (PNP). Wirtschaftswoche (Wiwo), Die Zeit a deník a týdeník Spiegel.
Rakousko: Salzburger Nachrichten, Oberösterreichische Nachrichten (OÖN), Kurier, Der Standard.
Klíčová slova: ČEZ, Temelín, Dukovany, jaderná energetika.

Dnes je Úterý 23.07.2019
Dnes má svátek: Libor
Zítra má svátek: Kristýna
východ slunce 04:24
západ slunce 19:54
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít