Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Středa 17. 10.

Polojasno
19°C /10°C
Čtvrtek 18. 10.

Dešťové přeháňky
18°C /10°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Německo očekává růst poptávky po uhlí, ropě a zemním plynu
Bez ohledu na německé rozhodnutí skoncovat s jadernou energetikou a zaměřit se na obnovitelné zdroje energie, budou jaderné elektrárny ve světě dále přibývat a poroste i spotřeba uhlí, ropy a zemního plynu. Konstatuje to právě zveřejněná studie německého Spolkového ústavu geologie a přírodních zdrojů z Hannoveru (Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe).

Studie předpokládá, že v příštích 10 letech budou mít obnovitelné zdroje energie ve světovém energetickém mixu pouze marginální roli. Naopak uhlí bude i nadále jak zásobami, tak i spotřebou až desetinásobně převyšovat všechny ostatní energetické zdroje. Také ropa a zemní plyn zůstanou i nadále důležitým zdrojem energie a německý ústav očekává v příštích deseti letech i stabilitu jejich zásob. V současnosti zastává ropa 33 procent primární energetické spotřeby, zemní plyn 24 procent. Poroste ale význam ropného oleje a plynu z nekonvenčních břidlicových nalezišť. Vývoj ceny u těchto energetických zdrojů nelze dobře předvídat, ale s největší pravděpodobností se dlouhodobě neudrží nízká cena. Naopak cenu uhlí determinuje jeho nadbytek na světovém trhu – především kvůli exportu z USA, zapříčiněnému právě boomem břidlicového plynu. 70 procent celkového obchodu s uhlím zastává Asie, nejvíce uhlí importuje Čína.

Podle německé studie se výroba energie z uranu od roku 2012 začala znovu zvyšovat (nárůst o 8 %). Největší zásoby nerostu pro pohon jaderných reaktorů jsou v Kazachstánu, Kanadě a v Austrálii. Středně i dlouhodobě lze předpokládat růst zásob uranu. Nyní je ve výstavbě 71 nových reaktorů v 15 zemích a dalších 94 elektráren obdrželo povolení pro stavbu.

Dnes je Úterý 16.10.2018
Dnes má svátek: Havel
Zítra má svátek: Hedvika
východ slunce 06:31
západ slunce 17:06
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít