Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Středa 24. 7.

Polojasno
29°C /16°C
Čtvrtek 25. 7.

Polojasno
30°C /17°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Nová polská vláda bude 'zachraňovat uhlí'
Vítěz polských parlamentních voleb, konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), si za jeden z hlavních úkolů předsevzala "záchranu uhelného průmyslu“, který by měl zůstat páteří polské energetiky. Toto téma patřilo k nejdůležitějším v celé předvolební kampani.

Uhelné odvětví kontrolované státem zaměstnává kolem 100 tisíc lidí, ale v roce 2001 to byl skoro dvojnásobek. Četné podniky doslova bojují o přežití. Ceny uhlí klesají, neboť poptávka po něm ve světě citelně polevila. Jednak kvůli slabšímu tempu hospodářského růstu, jednak proto, že energetika sází na obnovitelné zdroje.

Kompania Weglova (KW), největší uhelná společnost nejenom v Polsku, ale celé Evropské unii, potřebuje do konce března příštího roku zhruba 700 milionů zlotých (v přepočtu kolem 4,2 miliardy korun). Jinak nebude mít na výplaty pro svých 40 tisíc horníků, ani na financování provozních nákladů.

Co s tím může nová vláda dělat? Soukromé investory, ochotné zachránit KW, najde těžko. A tak je velice pravděpodobné, že ztrátový podnik budou muset na její pokyn držet nad vodou státní energetické společnosti jako například PGE, Tauron, Enea nebo Energa. Jejich účast na záchraně největšího uhelného podniku by mohla spočívat jednak v tom, že do něj kapitálově vstoupí, nebo s KW uzavřou dlouhodobé kontrakty na dodávku paliva.

Je docela možné, že nová polská vláda zruší rozhodnutí své předchůdkyně nestavět po roce 2020 další uhelné elektrárny. Vítězná strana hodlá zřídit ministerstvo energetiky. "Bude odpovídat především za to, aby uhlí nadále sehrávalo v polské energetice klíčovou úlohu," uvedl v rozhovoru pro týdeník Wprost Pawel Szalamacha, vlivný poslanec Práva a spravedlnosti.

Nové ministerstvo bude mít na starosti také plánovanou výstavbu dvou jaderných elektráren o celkovém výkonu 6000 megawatt. Předpokládá se, že první reaktor bude spuštěn až v roce 2029, když původně se mluvilo o roce 2020.

Od nové vlády ve Varšavě se tedy rovněž očekává, že bude podporovat jadernou energetiku, bez které se Polsko zatím muselo obejít. Na druhé straně, nový kabinet nebude vůbec nakloněn výstavbě velkých větrných farem. Vedení PiS argumentuje, že nepřijatelným způsobem hyzdí krajinu.
Pokud jde o zemní plyn, Polsko bude nadále usilovat o snížení závislosti na dovozu z Ruska.

http://www.platts.com/latest-news/coal/warsaw/election-outlook-new-polish-government-must-tackle-26253316

Dnes je Úterý 23.07.2019
Dnes má svátek: Libor
Zítra má svátek: Kristýna
východ slunce 04:24
západ slunce 19:54
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít