Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Neděle 21. 7.

Dešťové přeháňky
27°C /17°C
Pondělí 22. 7.

Polojasno
27°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Ohnivých katastrof ve světě přibývá vinou klimatických změn
Na tom, že hlavní příčinou probíhajícího oteplování Země jsou důsledky lidské činnosti, zejména produkce skleníkových plynů při výrobě energií a provozu dopravních prostředků, se shoduje většina odborníků. Úplně všichni jsou ale zajedno, že klimatické změny způsobují rostoucí počet i rozsah zničujících požárů lesů a dalších porostů na celém světě.

Požáry loni v USA zasáhly území o rozloze 40 500 kilometrů, nejvíce v historii této země. Letošní rok začal špatně, když lesní oheň propukl ve státech Oklahoma a Kansas, v červnu musela rozsáhlým požárům čelit Kalifornie. A předtím západokanadská provincie Alberta, bohatá na ropu.

"V prvním květnovém týdnu jsme naměřili teplotu přesahující pětatřicet stupňů Celsia. To dosud bylo v severní Kanadě cosi nevídaného," poznamenává Mike Flannigan, který na Albertské univerzitě zkoumá příčiny lesních požárů.

"Právě lesní požáry v provincii Alberta podávají přesvědčivý důkaz toho, co pozorujeme už delší dobu. Kvůli globálnímu oteplování dříve taje sníh, půda a rostlinstvo záhy vysychají, a proto také samovolně propuká oheň," dodává Jonathan Overpeck, expert Arizonské univerzity, který se zabývá změnami klimatu. To znamená, že lesní požáry stále častěji vznikají už na jaře, nikoli uprostřed horkého léta, jako tomu bývalo v minulosti. Jejich "sezóna" se například v Brazílii prodloužila o měsíc.

Ničivý živel pravidelně řádí také na Sibiři, v Mongolsku nebo Číně. Hasicí technika se sice modernizuje, takže je předpoklad, že se podaří lesní plochy zničené ohněm ve světě omezit. "Ale proti tomu stojí fakt, že požárů rychle přibývá hlavně v Severní Americe a na Sibiři," konstatuje americký výzkumník a ekolog Park Williams.


http://www.handelsblatt.com/technik/energie-umwelt/grossfeuer-in-alberta-wie-der-klimawandel-waldbraende-befeuert/13593258.html

Dnes je Sobota 20.07.2019
Dnes má svátek: Ilja
Zítra má svátek: Vítězslav
východ slunce 04:20
západ slunce 19:58
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít