Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Pátek 19. 7.

Dešťové přeháňky
26°C /15°C
Sobota 20. 7.

Polojasno
28°C /15°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Organizace Greenpeace ztratila celkem 900 sponzorů.
Jak píší Oberösterreichische Nachrichten a Kurier, ztratila organizace Greenpeace celkem 900 sponzorů. Řešením této situace by mělo být vytvoření více center s expertními týmy, které by vzájemně spolupracovaly. Tak by mohli napříkad Poláci nebo Francouzi získavat od svých německých kolegů zkušeností týkající se odstoupení od jaderné energetiky.

Jak informují Kurier a Der Standard, staví Indie zařízení na zpracování uranu. Matthew Clements, který tuto zprávu přinesl, tvrdí, že by uran mohl sloužit k vyvíjení termonukleárních zbraní. Indická vláda se k situaci nevyjádřila. Sousední Pákistán reagoval rozhořčeně. Obě země se přitom odmítly zavázat k jadernému odzbrojení.

Francouzská vláda se rozhodla snížit v zemi spotřebu energie o 50 procent do roku 2050. Jak píší Salzburger Nachrichten, chce také podporovat obnovitelné zdroje energie. Tím by se měla snížit závislost Francie na atomové energii.

Podle deníku Handelsblatt nehrozí společnosti ČEZ ztráty v důsledku krize na Ukrajině. Naopak se zdá, že se tím urychlil růst ve střední Evropě. Jedinou hrozbou by mohlo být zastavení dodávek plynu, které se však v současné době jeví jako nepravděpodobné.

Jak píše Wirtschaftswoche, Německo čeká ještě dlouhá cesta k úplnému upuštění od jaderné energetiky. Například nárůst podílu obnovitelných zdrojů energie je nižší, než se předpokládalo. Ačkoli počet přerušení dodávek energie v síti je nejnižší za poslední roky, počet minut bez proudu se zvýšil o čtyři procenta na 16 minut za rok.

Vláda německé spolkové země Baden-Württemberg hodlá převzít jaderný odpad, který byl uložen ve francouzském La Hague. Jak informuje Handelsblatt, stejný osud čeká i odpad uložený v britském Sellafieldu. Ke stejnému kroku se zatím kromě Bádenska-Württemberska odhodlala jen spolková země Schleswig-Holstein. V ostatních spolkových zemích totiž vládnou strany podporující jadernou energetiku. Do roku 2015 by přitom Německo mělo přivézt zpět veškerý jaderný odpad uložený ve Francii a Velké Británii.

Německo vybralo letos v květnu na daních méně než ve stejném období v loňském roce. Příjmy z daní klesly o 6,7% na 39,6 miliard eur, informuje Wirtschaftswoche. Jednou z možných příčin je zrušení daně, kterou museli platit provozovatelé atomových elektráren. Tu označily německé soudy za protiústavní.

Německým poskytovatelům energie, společnostem RWE, Eon, EnBW a Vattenfall nastávají krušné časy. Důvodem je postupný odstup Německa od jaderné energetiky a přechod na obnovitelné zdroje energie, píše Handelsblatt. V současné době činí velkoobchodní cena za jednu megawatthodinu vyprodukovanou v jaderné elektrárně méně než 35 eur. Provozování atomových elektráren tak začíná být nerentabilní.

Ekonomka Britta Kuhnová sdělila v rozhovoru pro Wirtschaftswoche, že koncept odstoupení Německa od jaderné energetiky není dostatečně promyšlený. V důsledku toho, že mnoho firem získává nejrůznější výjimky, jsou spotřebitelé nuceni platit za odstoupení od jádra vysoké částky. Navíc by se podle ní měly na tomto procesu podílet všechny složky společnosti, což se však neděje.

Monitoring německého a rakouského tisku dne 23. června 2014
Sledovaná média:
Německo: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung, Handelsblatt, Passauer Neue Presse (PNP). Wirtschaftswoche (Wiwo), Die Zeit a deník a týdeník Spiegel.
Rakousko: Salzburger Nachrichten, Oberösterreichische Nachrichten (OÖN), Kurier, Der Standard.
Klíčová slova: ČEZ, Temelín, Dukovany, jaderná energetika.


Dnes je Čtvrtek 18.07.2019
Dnes má svátek: Drahomíra
Zítra má svátek: Čeněk
východ slunce 04:18
západ slunce 20:00
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít