Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
  Počasívíce >>
Středa 24. 7.

Polojasno
29°C /16°C
Čtvrtek 25. 7.

Polojasno
30°C /17°C
  Nejčtenější články


  Spolupracujeme

Podpořte nás a přidejte si odkaz na Vaše stránky.

>> vybrat zdrojový kód odkazu

  Kontakt
E-mail: info(at)ctusi.info
 


Otevřený dopis klimatologů: Atmosféra není skládka odpadu
Lidstvo musí přestat používat atmosféru jako skládku odpadu – žádají čtyři významní světoví klimatologové, kteří tento týden zveřejnili otevřený dopis adresovaný předním politikům, ekologickým organizacím a všem lidem, kterým záleží na budoucnosti planety Země.

Ken Caldeira z Carnegie Institute ve Washingtonu, Kerry Emanuel z Massachusetts Technology Institute, James Hansen z Columbia University v New Yorku a Tom Wigley z australské University of Adeleide apelují na svět, aby podporoval využívání jaderné energetiky v boji proti klimatickým změnám. Podle vědců se musí investovat do výzkumu a vývoje nových bezpečnějších reaktorů, protože „neexistuje žádný jiný reálný způsob, jak stabilizovat klima, než výrazným zvýšením využívání jaderné energie“. Celosvětová poptávka po energii rychle roste a musí i nadále růst, aby zabezpečila potřeby rozvíjejících se ekonomik. Kromě obnovitelných zdrojů, které ale dosud nejsou schopné zajistit rostoucí spotřebu energie, jsou bezemisními zdroji pouze jaderné elektrárny.
„Uvědomujeme si, že současné jaderné elektrárny mají daleko k dokonalosti“ píší klimatologové. Nebezpečí, které lidstvu hrozí v důsledku používání fosilních paliv, jsou ale podle nich řádově větší než rizika, která přináší jaderná energetika.

Velmi podobný názor zastávají i vědci z jiných oborů. Nedávno zveřejněná evropská studie dospěla k závěru, že používání uhlí vede jen v Evropské Unii k více než 18 tisícům předčasným úmrtím ročně. Světová zdravotnická organizace WHO dokonce odhaduje, že těžba, zpracování a spalování fosilních paliv způsobuje ve všech svých důsledcích na celém světě až několik milionů úmrtí ročně.

Zdroj:
Otevřený dopis: https://plus.google.com/104173268819779064135/posts/Vs6Csiv1xYr

Dnes je Úterý 23.07.2019
Dnes má svátek: Libor
Zítra má svátek: Kristýna
východ slunce 04:24
západ slunce 19:54
  Aktuální kurzy měnvíce >>
  Naposledy okomentované články
  Facebook
Aktivních RSS kanálů: 280 (c)2009 CTUSI.INFO info@ctusi.info powered by TECTONIC web engine (Profi-weby.cz)

Vypněte prosím AdBlock alespoň při prohlížení webu CTUSI.INFO

Bez příjmů z reklam to neutáhneme.
Děkujeme! Zavřít